GENEL BİLGİLER

Kuşadası hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Kuşadası Güvercin'i ziyaret edebilirsiniz

Aydın il merkezine 61 km. uzaklıkta, Ege Bölgesi'nin denizle buluştuğu kıyı şeridinde yer almaktadır. Kuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Dilek Yarımadası ile sınırlanan ilçe merkezi; İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında bulunmaktadır. Kuşadası Limanı, Yunanistan'a ait Sisam adasına yakın olması nedeniyle, buraya gelen turistler için Türkiye'nin ikinci önemli deniz kapısıdır.

EGE’NİN İNCİSİ KUŞADASI

Ünlü tarihçi Heredot, Aydın ili için “Gökyüzünün altındaki en güzel yeryüzü” ifadesini kullanmıştır. Gökyüzünün mavisinin Ege Denizi’yle buluştuğu, muhteşem gün batımlarının izlenebileceği ve her türlü aktiviteyi yapabileceğiniz Aydın iline bağlı; Türkiye’de turizmin başladığı ilk yer olan Kuşadası, Ege’nin incisidir.

Denizi, güneşi, kumu, mavi bayraklı plajları, tarihi, kültürü, milli parkı, kruvaziyer limanı, marinası, Kongre Merkezi, termal tesisleri, yöresel yemekleri, alışveriş imkânları, eğlence hayatı ile Kuşadası, her türlü turizm çeşitlerini ve aktivitelerini bünyesinde barındırmaktadır.

Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden olan Kuşadası, ismini ilçede bulunan Güvercin Ada’dan almaktadır. Kuzeyde Selçuk, Pamucak; güneyde ise Dilek Yarımadası Milli Parkı ile çevrili Kuşadası; Efes, Meryemana, Didim, Milet, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi popüler tatil yerlerine olan yakın konumuyla da tercih edilmektedir.

Özellikle yaz aylarında oldukça hareketlenen Kuşadası, limanı, şık mekânların bulunduğu marinası, birbirinden güzel plajları, aquaparkları, 5 yıldızlı otel ve tatil köyleri, her zevke hitap eden çarşıları, hareketli gece hayatıyla, insanın içini ısıtan güneşi ve sıcakkanlı insanlarıyla seyahat severlerin 12 ay boyunca akın akın geldiği bir merkeze dönüşmektedir.

Dünyanın en büyük uçak batığına da ev sahipliği yapan Kuşadası, dalış meraklılarının gözbebeği haline gelmiştir.

NERELERİ GEZMELİ, NELER YEMELİ?

Plajlar: Kuşadası’nın dünyaca ün yapmış mavi bayraklı plajları, eşsiz kumu ile sadece Kuşadası’nı sevenleri değil, yumurtlamak için bu plajları tercih eden nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan Caretta Caretta deniz kaplumbağalarını da ağırlamaktadır. Milli Park içindeki koylar, Kadınlar Denizi, Yılancı Burnu, Sevgi Plajı, Pigale ve Sahil Siteleri plajları deniz, güneş ve kumun tadını çıkarabileceğiniz başlıca plajlardır.

Güvercinada: Bugün Kuşadası'nın en önemli sembolü olarak nitelendirilen Güvercin Ada muhteşem gün batımı manzaraları ve tarihi atmosferiyle yabancı turistlerin olduğu kadar yerli turistlerin de gözbebeğidir.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı: 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Kalın ve yüksek duvarların çevrelediği dikdörtgen avlunun etrafında iki katlı, revaklı kapalı mekan vardır. Moloz taş ve devşirme taş malzeme kullanılarak inşa edilmiştir. Küçük bir iç kale görünümünde olan kervansarayda, geniş avlu etrafında sıralanmış odalar vardır. Çeşitli dönemlerde restorasyon görmüştür.

Kaleiçi: Ülkemizin en büyük açık hava alışveriş merkezlerinden birisidir. Tarihi doku içerisinde halı, kuyum, deri, tekstil, ayakkabı, hediyelik eşya gibi ürünleri satın alabileceğiniz, restaurantlarında yemek yiyebileceğiniz ve akşam Barlar Sokağındaki her türden canlı müzik eşliğinde eğlenebileceğiniz eşsiz bir yerdir.

Gazibeğendi:

Atatürk'ün Kuşadası'nı ilk ziyaret ettiğinde izlediği ve beğendiği yer olan Gazibeğendi tepesinden Kuşadası'nın panoramik manzarasını izleyebilir, kahvenizi yudumlarken eşsiz günbatımı görüntülerine şahitlik edebilirsiniz.

Dilek Yarımadası Milli Parkı

Kuşadası’na 28 km uzaklıktaki Dilek Yarımadası Milli Parkı, eğer bir doğa severseniz mutlaka görmeniz gereken yerlerden birisidir. Girişten sonra ana yol boyunca ilerlerken 1. km’ den sonra sağa doğru ayrılırsanız İçmeler Koyu’na ulaşırsınız. Ağaçların gölgesinde güzel bir koy olan İçmeler tamamen kumla kaplı bir denize sahip olup derinlik bakımından Milli parkın diğer koylarına göre alçaktır. İçmeler plajından 4 km daha ilerideki Aydınlık koyu, ana yoldan ayrıldıktan belli bir süre sonra, önce çakıl daha sonra da toprak yolla karşılaşırsınız. Plaja inen yol denize 4-5 metre kalana kadar yaklaşmaktadır ve bundan sonra denize paralel olarak bütün plaj boyunca ilerlemektedir. Deniz kenarında uzanıp güneşlenenlerden değilseniz Milli Park’ta sık ağaçlıkların arasındaki patikalardan içerilere, tepelere doğru yürüyüş yapmanın keyfine varabilirsiniz. 6. km’ deki Kanyon ve Dik Kaya Vadisi, küçük dereleri, sık bitki örtüsü ve patikalarıyla iyi bir trekking parkurudur.

Deltada yaklaşık 250 kuş türünün yaşadığı, bunlardan 70 tür kuşun ürediği belirlenmiştir. Bu özelliğiyle "Önemli Kuş Alanı" listesine giren delta, kuş araştırmaları gözlem programına alınmıştır.

Balık Restaurantları, Yöresel Yemekler ve Ege Otları

Ege’nin incisi Kuşadası, gastronomi bakımından da oldukça zengindir. Sahil şeridi boyunca uzanan balık restoranlarında günlük taptaze balıkları yiyebilir veya keşkek, yuvarlama, bolama, kapama, zeytinyağlı börülce, kabak çiçeği dolması, kedirgen kavurması gibi yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Cibes otu, şevketi bostan, deniz börülcesi, arapsaçı ve turp otu Kuşadası semt pazarlarında ve restoranlarında bulabileceğiniz Ege otlarından sadece bir kaçıdır. Ege mutfağının eşsiz lezzetlerini Kuşadası’nda doyasıya tadabilirsiniz.

KUŞADASI ve ÇEVRESİ

Efes Örenyeri: Kuşadası'na 18 Km uzaklıkta olan Efes Örenyeri, MÖ 5.bin yıla kadar giden tarihi boyunca uygarlık, bilim, kültür ve sanat alanlarında her zaman önemli rol oynamıştır ve antik dünyanın en önemli merkezlerinden birisidir. Efes, Doğu ile Batı (Asya ve Avrupa) arasında başlıca kapı durumunda olan önemli bir liman kentiydi ve bu konumuyla çağının en önemli politik ve ticaret merkezi olarak gelişmiştir.

Anadolu'nun eski ana tanrıça (Kybele) geleneğine dayalı, dünyanın yedi harikasından biri sayılan Artemis Tapınağı'nın da Efes'te yer almış olması şehrin önemini daha da artırmaktadır.

Efes Örenyeri'nde, Celsius Kütüphanesi, Yamaç Evler, Tiyatro gibi eşsiz mimari eserleri görebilir, Antikçağ'ın havasını soluyabilirsiniz.

Meryem Ana Evi (Virgin Mary): Kuşadası’na 19 km. uzaklıktaki Meryem Ana Evi, Bülbül Dağı’nın üzerinde bulunmaktadır. İsa’nın ölümünden 4 ya da 6 yıl sonra, St. John’ın Meryem Ana’yı Efes’e getirdiği bilinmektedir. 1891 yılında Lazarist papazlar, Alman rahibe A. Katherina Emerich’in rüyası üzerine, Meryem Ana’nın son günlerini geçirdiği evin, araştırmalar sonunda bu yer olduğunu ortaya çıkarmışlardır. Bu olay Hıristiyanlık dünyasında yepyeni bir buluş olmuş ve din âlemine ışık tutmuştur. Haç planlı ve kubbeli olan bu yapı daha sonra restore edilmiştir. Müslümanlarca da kutsal sayılan evde, Papa VI. Paul’un 1967’deki ziyaretinden sonra, her yıl ağustos ayının 15. gününde ayinler düzenlenmekte ve bu ayinler büyük ilgi görmektedir.

Şirince Köyü: Kuşadası’na sadece 29 km uzaklıktaki Şirince köyünün tarihi M.Ö. 500 yılına kadar uzanmaktadır. Şirince, tarihi, mimari dokusu, üzüm bağları, ev yapımı sofra şarapları, leziz çöp kebabı, gözlemesi ve köy ürünleri ile ziyaretçilere unutulmaz tatlar sunmaktadır.

NASIL GİDİLİR?

Karayolu ile;

Kuşadası; İstanbul’a660 km, Ankara’ya 635 km ve İzmir’e 95 km mesafededir. İstanbul’dan Kuşadası’na ulaşmak için; İstanbul–Bursa–Balıkesir–Manisa–İzmir–Selçuk–Kuşadası güzergâhı izlenebilir. Ankara’dan Kuşadası’na ulaşmak için ise, Ankara–Uşak–Manisa–İzmir–Selçuk–Kuşadası veya Ankara–Afyon–Denizli–Aydın–Kuşadası güzergâhlarından birisi tercih edilebilir.

Otobüs ile;

Kuşadası’na Türkiye’nin her yerinden otobüsler firmaları ile ulaşabilirsiniz.

Havayolu ile;

En yakın hava alanı İzmir Havaalanı’dır. Bunun dışında Kuşadası’na ulaşmak için yerli ve/ veya yabancı turistler Bodrum ve Dalaman Havaalanını da kullanmaktadır. Kuşadası’nın İzmir Havaalanı’na uzaklığı 95 km’dir. Bodrum Havaalanı’na uzaklığı 185 km’dir. Dalaman Havaalanına uzaklığı ise 260 km’dir