Yayınlanma Tarihi: 09 Ocak 2023
KUTO TİCARİ ENVANTER ÇALIŞMASI TİCARİ HAYATIN PLANLANMASINA IŞIK TUTUYOR

Kuşadası Ticaret Odası tarafından hazırlanan Kuşadası Ticari Envanteri 2022 yılı sonu itibarıyla güncellendi.

İlki 2011 yılında hazırlanan, 2012, 2015 ve 2021 yıllarında güncellenerek yıllar içindeki değişimi gözler önüne seren çalışma, 2022 yılında da güncellendi. Son bir yılın ekonomi ve ticari hayatını verilere dayanan istatistiklerle ortaya koyan çalışma, ilçe ekonomisi ve özel sektörün gelişimini gözler önüne sererek, Kuşadası’nın ticari hayatının planlanmasına ışık tutuyor.

Aynı zamanda, yıllar içerisinde yaşanan gelişmenin karşılaştırılması ve karar alıcılara yol göstermesi açısından büyük önem taşıyan çalışma, tüm kurum ve kuruluşlarla da paylaşılıyor.

Kuşadası merkez, Davutlar, Güzelçamlı ve Eski Köyler’de faaliyet gösteren işletmelerin faaliyet türlerine göre ayrıştırılması, Kuşadası Ticari Hayatının gelişiminin ortaya konması ve Kuşadası özel sektörünün gelişimini izlemek adına Ticari Envanter çalışmasının önemini vurgulayan Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan; ilkini 12 yıl önce yaptığımız çalışmayı 2022 yılı sonunda da güncelledik. Bu güncellememizle birlikte hem yıllar içinde hem de son bir yıl içerisinde firma sayılarını ve özel sektörün büyümesini takip edebiliyoruz. Dedi.

Akdoğan; Kuşadası Ticari Envanteri - 2022 çalışmasında, toplam 11.414 veri kullanıldığını ve Kuşadası Ticaret Odası, Kuşadası Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Kuşadası Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, Aydın Baro Başkanlığı, Aydın SMMMO Kuşadası Temsilciliği, 21.Bölge Aydın Eczacı Odası ve Aydın Turist Rehberleri Odası’nın üye sayıları baz alınarak güncelleme yapıldığını belirttiği açıklamasına şu sözlerle devam etti;

SON BİR YILDA BÜYÜME ORANI % 10’A YAKIN

Kuşadası Ticari Envanteri-2022 çalışmasında, Kuşadası ekonomisinin ve özel sektörünün son 10 yılda % 54,55, geçen seneye göre ise % 8,35 oranında büyüdüğünü ve Kuşadası Merkez’de 9833 (% 86,15), Davutlar’da 565 (4,95), Güzelçamlı’da 489 (% 4,28) ve Eski Köylerde ise 527 (% 4,62) firmanın faaliyet gösterdiğini görüyoruz.

Kuşadası Merkez’de faaliyet gösteren 9833 işletmenin ise, 4478 tanesinin Cumhuriyet, Camikebir ve Türkmen Mahallesi’nde olduğunu görüyoruz. Bu da, diğer bir ifade ile % 45,54’ü, Güvercinada, Vergi Dairesi ve Marina üçgenindeki yaklaşık 2 km2’lik bir alanda faaliyet gösteriyor demek olup, bu bölgedeki yoğunluğun devam ettiğini gösteriyor. Her zaman söylediğimiz gibi pek çok özelliğiyle bir cazibe merkezi olan ilçemizde, nüfus ve işletme sayılarındaki artışları göz önüne alarak uzun vadeli planlama yapılması gerekiyor. Bu nedenle hazırladığımız Ticari Envanterde yer alan veriler çok önemli. Dedi.

Kuşadası Ticaret Odası tarafından hazırlanan Kuşadası Ticari Envanteri’nde; Kuşadası Merkez, Davutlar, Güzelçamlı ve Eski Köylerin tamamı dikkate alındığında ilk beş sektörü; taşımacılar, gıdacılar, inşaat, restaurant-cafe-bar-eğlence yerleri ve emlak-inşaat malzemecilerinin oluşturduğu görülüyor.

Kuşadası Ticari Envanteri - 2022 çalışmasının tamamına https://kuto.org.tr/tr/raporlar/ adresinden ulaşabilirsiniz.