ÇİN GÜMRÜKLER GENEL İDARESİ GIDA ÜRETİCİLERİ KAYIT SİSTEMİ HAKKINDA

Sayfalar

ÇİN GÜMRÜKLER GENEL İDARESİ GIDA ÜRETİCİLERİ KAYIT SİSTEMİ HAKKINDA

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden iletilen yazıda, T.C Ticaret Bakanlığı’ndan alınan 29.12.2021 tarih ve E-34221550-100-11643 sayılı yazıya atfen; Çin'e gıda ürünü ihraç edecek firmaların kayıt altına alınmalarına ilişkin 248 ve 249 sayılı Çin Gümrükler Genel İdaresi (GACC) tarafından yapılan düzenlemelerin, 1 Ocak 2022 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği belirtilmiştir.

Yazıda, gıda ürünü üreterek Çin'e ihracat yapan ihracatçılarımızın kimi art niyetli danışmanlık firmalarınca kayıt sistemine ilişkin yanlış yönlendirildiği bildirilerek, ekte detayları yer aldığı şekliyle danışmanlık hizmeti almalarına gerek olmadan sisteme kaydolabileceği vurgulanmıştır.

Bahse konu yazıda ayrıca, GACC tarafından işletmelerin kaydı için ikili bir sistem öngörüldüğü belirtilerek aşağıdaki bilgiler iletilmiştir.

1. Aşağıda yer alan 18 ürün grubu için üretici firma kayıtları (manufacturer/producers) ancak Tarım ve Orman Bakanlığımızın Çin Gümrükler Genel İdaresine (GACC) göndereceği listelerle yapılmaktadır. Aşağıda yer alan ürünleri üreten firmalarımızın herhangi bir kayıt işlemi yapmasına gerek yoktur.

“et ve et ürünleri, sosis kılıfları, su ürünleri, süt ürünleri, kuş yuvaları ve kuş yuva ürünleri, arı ürünleri, yumurta ve yumurta ürünleri, yemeklik sıvı ve katı yağlar, yağlı tohumlar, doldurulmuş buğday ürünleri, yemeklik tahıllar, öğütülmüş tahıl sanayi ürünleri ve malt, taze ve kurutulmuş sebzeler ve kuru fasulye, çeşniler, sert kabuklu yemişler ve tohumlar, kuru meyveler, kavrulmamış kahve çekirdekleri ve kakao çekirdekleri, özel diyet amaçlı gıdalar ve sağlıklı besinler”

2. Bahse konu ürün grupları dışındaki gıda ürünlerini üreten üreticilerin cifer.singlewindow.cn adresinden işletmelerini bizzat kayıt etmeleri gerekmektedir.

T.C Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan ve GACC sistemine kayıt prosedürüne dair bilgiler içeren kayıt kılavuzuna ekte yer verilmiştir.

Bilgilerinize sunarız.

Ek: İlgili yazı ve Kayıt Klavuzu için tıklayınız