BAŞKANIN YAZISI

Tüm dünyayla birlikte çok zorlu bir süreçten geçiyoruz ve bu sürecin ilçemiz ekonomisine etkisi büyük oldu. Ekonomik girdisi yoğun olarak turizm sektöründen olan ilçemizde salgın sürecinden esnaflarımız ve tacirlerimiz olumsuz etkilendi. 1 Haziran itibariyle geçilen normalleşme süreci ve sınır kapılarının açılmasıyla turizm sektörü bir nebze hareketlenmiş ve tüm sektörler kısmen iş yapabilmiş olsa da, ne yazık ki kaybolan zamanı geri getirmek mümkün değil.

Bizler Kuşadası Ticaret Odası Yönetimi olarak, bu kriz döneminde de çözümün bir parçası olmak için çalışmalarımızı sürdürdük. Pandemi süreci başladığı andan itibaren hizmet binamızda aldığımız önlemlerle üyelerimize kesintisiz hizmet vermeye devam ettik. Süreci yakından takip ederek, her türlü bilgi ve duyuruyu üyelerimizle anında paylaştık. Üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği aracılığıyla üyelerimizin sorunlarını ve taleplerimizi hükümete ilettik. Bu taleplerimizin pek çoğu hayata geçti. İlgili bakanlara sektörel sorunları birebir iletme imkanımız oldu. Pek çok ekonomik tedbir alındı ama ne yazık ki bu süreç henüz bitmedi, devam ediyor. Bu sezonu sıfır gelirle kapatan işletmelerimiz var. Özellikle 2020 sezonunda nefes almayı bekleyen liman bölgesi esnafımız zor durumda. Salgın henüz bitmedi, devam ediyor, bu nedenle de önümüzdeki aylar ve 2021 sezonu için öngörüde bulunamıyoruz. Bu süreçte kısa çalışma ödeneği, nefes kredisi gibi pek çok destek hayata geçti ama düşük faizli olsa da bu kredilerle borçlandık. Yürüttüğümüz lobicilik çalışmalarımızla turizm sektörüne özellikle hibe desteklerini sıklıkla gündeme getiriyoruz. Hibelerin ve ertelemelrin en kısa sürede gündeme alınması gerekiyor, ancak o zaman sektör biraz nefes alır düşüncesindeyim.

Sosyal medya üzerinden başlattığımız “Haydi Kuşadası… Esnafına Sahip Çık” kampanyası ile de “içinde bulunduğumuz zorlu süreçten hep birlikte çıkalım, birbirimize sahip çıkalım. Alışverişimizi ilçemiz sınırları içinde yapalım dedik. Bu kampanyaya herkesin sahip çıkacağını umuyorum. Ancak birlik olursak ayakta kalabiliriz. Diğer kurum ve kuruluşlarla da uyumlu çalışmalarımız devam ediyor.

Ekonomik olarak yaşanan tüm zorluklara rağmen her şeyin başı sağlık. Öncelikle bu sürecin en kısa sürede bitmesini diliyor, önümüzdeki aylarda pandeminin tüm etkilerinden kurtulmuş olarak ekonomimizin yeniden canlanacağı, bereketli günlerde sağlıkla buluşmak dileğiyle saygılarımı sunuyorum.