BAŞKANIN YAZISI

2022 turizm sezonu iyi geçti. 2023’ün çok daha iyi geçmesini bekliyoruz, sezona umutla girdik.

İlçemizde 12 aya yayılan kruvaziyer turizminde gemi sayılarındaki ve 2023 için yapılan rezervasyonlardaki artışlar, önümüzdeki sezonda da turizmde ilçemizin yükselen ivmeyi yakalayacağını gösteriyor. Ancak, yaşanan ve yaşanabilecek her türlü olumsuzluktan ilk turizm sektörü etkileniyor. Yaşanabilecek ekonomik ve siyasi riskleri, küresel ekonomideki belirsizlikleri de göz önünde bulundurarak her türlü olumlu gelişmeye rağmen temkinli olmalı, adımlarımızı temkinli atmalıyız.

Pandemi bizi oldukça geriye götürse de, 2022 yılı verilerinde turist sayısında ülkemizin birçok ülkeyi geride bırakarak üst sıralara yükselmesinden ilçemizin de nasibini aldığını ve ekonomik kaybımızı en aza indirmeye başladığımızı görüyoruz. Bu doğrultuda, turizmle birlikte bağlantılı tüm sektörlerde, maliyetlerdeki artışlara rağmen olumlu gelişmeler yaşandı.

İlçemizde turizm çeşitliliğinin artarak, sezonun 12 aya yayılmasına Kuşadası Ticaret Odası olarak tanıtımlarımızda, tarih, kültür ve doğamız dışındaki turizm çeşitliliklerimizi de anlatarak katkı sağlıyoruz. Kanun doğrultusundaki hizmetlerimizin yanı sıra, üyelerimizin ve tüm Kuşadası’nın sosyal hayatına da dokunarak pek çok eğitim, bilgilendirme toplantıları düzenlemeye ve Ankara’ya sorunları ileterek, çözüm noktasında köprü olmaya devam ediyoruz.

2023 yılında herhangi bir aksilik yaşanmadan, turizmde beklenen rekor sayılara ulaşılması umuduyla; herkese bolluk ve bereketle geçen bir sezon diliyorum.

Serdar AKDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı