BAŞKANIN YAZISI

2024 yılına, turizm sezonundan yüksek beklentiler ile giriyoruz. 2023 yılı başında yaşadığımız büyük deprem, hepimizde derin üzüntü yarattı, aynı zamanda depremin etkisi özellikle Avrupa pazarında belirsizlik oluşturdu. Bu durum erken rezervasyonları etkilese de daha sonrası özellikle Kuşadası için iyi bir sezon olarak devam etti.

2023’de limanımız da rekora koştuk. Filistin Gazze’de yaşanan savaş nedeniyle son zamanlarda Mısır üzerinden gelen gemilerde iptaller olmasına rağmen, yıl boyunca limanımızda 521 gemiyi ağırladık. Kruvaziyer gemiler ve feribotlarla 900 binin üzerinde yolcu girişi oldu ve bu sayı gemi personelleriyle birlikte milyonu geçmiş durumda. 2024 yılı için ise liman rezervasyonlarımız şu an da 2023’ten daha iyi görünüyor. Genel olarak Kuşadası eski günlerine dönmeye, tercih edilen bir lokasyon olmaya devam ediyor.

İç ve dış pazarın ilçemize ilgisi şu an için iyi görünüyor, ancak her zaman söylediğimiz gibi turizm sektörü yaşanan ve yaşanabilecek ekonomik, siyasi gelişmelerden, her türlü olumsuzluktan ilk etkilenen sektörlerin başında geliyor. İsrail- Filistin savaşı nedeniyle, 2023 den çok daha iyi geçmesini beklediğimiz 2024 için yine de soru işaretleri var. Rusya-Ukrayna savaşı da ne yazık halen devam ediyor. Enflasyon, maliyetlerdeki artışlar tüm sektörler için çok önemli. 2024 sezonun daha iyi geçeceğini öngörüyor olsak da bu unsurları da dikkate alarak sezona girmeliyiz.

Turizm sektöründe değişen trendler var, biz de sezonu 12 aya yaymak için turizm trendlerini de takip ederek yatırımlarımızı ve tanıtımlarımızı ona göre yönlendirmeliyiz . Son yıllarda sağlık ve gastronomi konularında ciddi bir yükseliş var. Biz Ticaret Odası olarak tanıtımlarımızda turizm çeşitliliğimizi öne çıkararak, sezonu 12 aya yaymak için çalışıyoruz. Bu yıl stant alarak katıldığımız TTI İzmir’de çok başarılı bir fuar geçirdik. İnsanların Kuşadası’na ilgisi çok fazla. Kruvaziyer turizminde de beklentimiz yüksek.

2024 turizm sezonumuzun beklentilerimizin üzerinde, bolluk ve bereketle geçmesini temenni ediyorum.

Serdar AKDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı