Yayınlanma Tarihi: 06 Nisan 2023
TOBB TARAFINDAN BAŞLATILAN İŞ DÜNYASI KONUT SEFERBERLİĞİ KAMPANYASI HAKKINDA KUŞADASI TİCARET ODASI’NDA BASIN TOPLANTISI YAPILDI

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından başlatılan “İş Dünyası Konut Seferberliği Kampanyası” ile ilgili Kuşadası Ticaret Odası’nda basın toplantısı düzenlendi. Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ve Kuşadası basınının yoğun olarak katıldığı basın toplantısında, Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan tarafından şu ifadelere yer verildi;

Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem yaşadık, 50 binden fazla canımızı kaybettik. 100 binlerce ev yıkıldı ve kullanılamaz hale geldi. Hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar, yakınlarına da sabırlar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.

Her milli meselede olduğu gibi bu deprem sonrasında da TOBB ve Oda/Borsa camiası olarak hızla seferber olduk. Türk iş dünyası olarak ve tüm Kuşadası olarak, deprem bölgesindeki mağdurların ihtiyaçlarını karşılamak için kendi kaynak ve imkanlarınızı seferber ettiniz, depremzede vatandaşlarımızı yalnız bırakmadınız. Desteğinizi depremzede vatandaşlarımızdan esirgemediğiniz ve dayanışma ile seferberlik ruhu içerisinde deprem bölgesine yönelik sağladığınız tüm yardımlar için ülkemiz iş dünyası adına şükranlarımızı sunuyoruz.

Günümüz itibariyle deprem bölgesindeki en büyük ihtiyaç, depremzedelere kalıcı-güvenli konutlar sağlanmasıdır.

Bu kapsamda Birlik Başkanımız Sn. M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun çağrısı ile “İş Dünyası Konut Seferberliği Kampanyası”nın başlatıldığı duyurulmuştur. Kampanya ile İş Dünyası olarak felaket bölgesindeki kentlerimizde depreme dayanıklı ve güvenli konutlar inşa edilmesi amaçlanmaktadır.

Kampanya kapsamında TOBB ve iştiraklerimizde zorunlu olanlar dışında tüm harcama ve yatırımlar durdurulmuş, tüm kaynaklarımız bu hayırlı işe seferber edilmiştir. Kampanya, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve İştirakleri tarafından 1 milyar TL nakdi katkı verilerek başlatılmıştır.

Kuşadası Ticaret Odası olarak depremin ilk gününden itibaren, hem Kurum olarak, hem de tüm Yönetim, Meclis, Komite, Kadın ve Genç Girişimciler Kurullarımız ve tüm üyelerimizle bireysel olarak, elimizden geldiğince her türlü desteği ve olanağı sağlamaya çalıştık. En büyük sorunların başında gelen kalıcı konut yapılmasının sağlanması için Birliğimiz tarafından başlatılan kampanyaya da Kuşadası Ticaret Odası olarak 200 Bin TL. nakdi yardımda bulunduk. Bugün burada, bu kampanyanın detaylarını sizlerle paylaşmak ve yaygınlığını arttırmak istiyoruz.

Bu kapsamda kampanyaya ilişkin detaylar aşağıda dikkatinize sunulmaktadır:

BAĞIŞ KURALLARI:

 • Hayırseverler istediği tutarda bağış yapabilecektir.
 • Sanal POS aracılığı ve kredi kartları ile bağış alınabilecektir.
 • Hesaplara yatan bağışlar (bağışçı bilgisi ve bağış tutarı) günlük olarak kampanya web sitesinde yayınlanacaktır.


İNŞAAT VE İHALELER:

 • Konut yapılacak bölgeler, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından belirlenecektir.
 • Arsa tahsisi ve altyapılar Bakanlık tarafından gerçekleştirilecektir.
 • Konut yapım ihaleleri, Birliğimiz tarafından gerçekleştirilecektir.
 • Yapı denetimleri TOKİ tarafından yapılacaktır.
 • İnşa edilecek evler, TOKİ modelinde 105 m2 ve 3+1 oda büyüklüğünde olacaktır.
 • Her bir blok 20 daireden oluşacaktır.
 • İnşaatlar bittikten sonra depremzedelere kura ile teslim edilecektir.
 • Bir dairenin inşa bedelinin, altyapı ve sosyal donatılar hariç 1,3 milyon TL civarında olması beklenmektedir.
 • Mahalle, site, blok ya da daire bedelinin bağışlanması durumunda, ilgili bölüme bağışçının arzu ettiği isim verilecektir.

Büyük bir acıyı hep birlikte yaşadık ama şimdi o acıyı paylaşıp, yaralarımızı sarabilmek için sağlam adımlarla yürüme zamanı. Bizler de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği camiası olarak “siz de gelin; ister bir daire, ister bir tuğla karşılığı bağışta bulunun, hem umudumuz yükselsin hem dayanışma ruhumuz ölümsüzleşsin” diyoruz.

Yardımların yapıldıktan sonra 0549 721 42 98 No’lu telefona dekont gönderilmesi, kayıtlarımızda yer alması açısından gereklidir. İlgili hesap numaraları web sitemiz ( www.kuto.org.tr) ve sosyal medya hesaplarımızda da yer almaktadır.

İlgi ve alakanız için teşekkür ederiz.

Basın açıklamasının sonunda; Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan tarafından basın mensuplarının soruları cevaplandırıldı ve Kuşadası basını da kampanyaya duyarlılık göstererek bağışta bulundu.