TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK (BK) STA GÜNCELLEME SÜRECİ/ VİZE, ÇALIŞMA İZNİ, OTURMA SÜREÇLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI

Sayfalar

TÜRKİYE-BİRLEŞİK KRALLIK (BK) STA GÜNCELLEME SÜRECİ/ VİZE, ÇALIŞMA İZNİ, OTURMA SÜREÇLERİ İSTİŞARE TOPLANTISI

Ticaret Bakanlığı’ndan alınan İlgi'de kayıtlı yazıya istinaden TOBB’dan alınan yazıda, Türkiye ile Birleşik Krallık (BK) arasında yürürlükte bulunan Serbest Ticaret Anlaşması (STA)'nın "dijital ticaret, hizmet ticareti ve yatırım" ile ilgili hususları da kapsayacak şekilde genişletilmesine ilişkin müzakerelere başlanması kararı açıklandığı belirtilmiştir.

Yazıda, Haziran ayında başlaması planlanan müzakerelere ilişkin Ticaret Bakanlığınca yürütülen hazırlık çalışmalarının hız kazandığı açıklanmıştır. Buna ilaveten, konu hakkında yapılan bir anket çalışmasının sonuçları arasında: ülkemiz iş insanlarının BK'de yatırım ve hizmet sunumu açısından vize ve çalışma izni başvuru süreçlerinde yaşanan mevcut sorunlara, katılımcılar tarafından yer verildiğinin tespit edildiği vurgulanmıştır.

Yazıda devamla, BK ile STA'nın güncellenmesi müzakerelerinde ülkemiz açısından önem arz edecek hususlar arasında "iş insanlarının hareketinin (movement of business persons) kolaylaştırılması" ve "yatırımların kolaylaştırılması (investment facilitation)"nın da yer alacağı belirtilmiştir. Ayrıca, BK tarafına konu ile ilgili ülkemiz önerisi olarak sunulacak taslak anlaşma metninin hazırlanması çalışmalarında istifade edilmek üzere bir istişare toplantısı gerçekleştirileceği vurgulanmıştır.

Söz konusu toplantı, 4 Nisan 2024 Perşembe günü saat 14.30'da yapılacak olup, çevrimiçi bağlantı bilgileri aşağıda yer almaktadır.

Çevrimiçi Bağlantı Bilgileri

Konu: Türkiye – Birleşik Krallık (BK) STA Genişletme Süreci / Vize, Çalışma İzni, Oturma İzni Süreçleri İstişare Toplantısı

Zaman: 4 Nis 2024 02:30 ÖS İstanbul

Katıl Zoom Toplantı https://zoom.us/j/95828670766?pwd=RlFHdDJHQS9WZ253MDZZbmJyNTFkZz09

Toplantı Kimliği: 958 2867 0766

Parola: 907292

EK için tıklayınız