Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

KU┼×ADASI T─░CARET ODASI┬ĺNIN G─░R─░┼×─░M─░YLE GEM─░ ACENTALARI SAH─░PLER─░ VE ESNAF B─░RARAYA GELD─░ SORUNLAR G├ľR├ť┼×├ťLD├ť
blank

Son günlerde çar┼č─▒larda ya┼čanan sorunlar ve Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’n─▒n da kat─▒ld─▒─č─▒ esnaf toplant─▒lar─▒n─▒n sonucunda, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’n─▒n giri┼čimiyle gemi acentalar─▒ sahipleri ve esnaf, yap─▒lan ortak toplant─▒da bir araya geldi ve kar┼č─▒l─▒kl─▒ olarak sorunlar görü┼čüldü.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’nda gerçekle┼čen toplant─▒ya Ku┼čadas─▒ Kaymakam─▒ Muammer Aksoy, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, Meclis Ba┼čkan yard─▒mc─▒s─▒ Tolga Erdem, Yönetim Kurulu Üyesi ─░rfan Yi─čit,Belediye Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Muzaffer Eryi─čit, Esnaf ve Sanatkarlar Odas─▒ Ba┼čkan─▒ Halit ┼×akar, ┼×oför ve Otomobilciler Odas─▒ Ba┼čkan─▒ Hüsnü Öten, Rehberler Odas─▒ Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Ozan Say─▒n, Tura Turizm yetkilisi Leyla Öner, Sea Song Gemi Acentas─▒ yetkilisi Recep Sefer, Karavan Turizm Yetkilisi Luigi Baltazzi, Kuyumcular Derne─či Ba┼čkan─▒ Özgür Evran, çar┼č─▒ esnaf─▒ temsilcileri ve bas─▒n mensuplar─▒ kat─▒ld─▒.

Gündem maddelerini; tur dönü┼čü mü┼čterilerin çar┼č─▒larda yeterli zaman geçirmemesi, gemilerde Ku┼čadas─▒ esnaf─▒ ile ilgili yanl─▒┼č bilgilendirme yap─▒lmas─▒ ve rehber, acenta, çar┼č─▒ esnaf─▒ aras─▒nda koordinasyon sa─članmas─▒ konular─▒n─▒n olu┼čturdu─ču ve Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan’─▒n “her iki taraf─▒n da mutlu olaca─č─▒ bir düzen için topland─▒k. Önemli olan do─čru noktada bulu┼čmak, rehber, acenta, çar┼č─▒ aras─▒nda do─čru koordinasyonu sa─člamak. “ sözleriyle ba┼člayan toplant─▒da çar┼č─▒ temsilcilerinin gündeme getirdi─či sorunlar─▒n ba┼č─▒nda Orient Bazaar, Grand Bazaar ve Barbaros Bulvar─▒nda gemi mü┼čterilerinin yeterince görülmemesi geldi. Bu konuda olu┼čan tepkileri dile getiren çar┼č─▒ temsilcilerinden Ata Çall─▒ çar┼č─▒larda i┼č yap─▒lmamas─▒ nedeniyle tepki olu┼čtu─čunu, amaçlar─▒n─▒n acente sahipleriyle konsorsiyum olu┼čturarak sorunlara çözüm bulmak, kan kaybetmeden birlik olmak oldu─čunu söyledi.

┼×oförler ve Otomobilciler Odas─▒ Ba┼čkan─▒ Hüsnü Öten’de konu┼čmas─▒nda,” baz─▒ ┼čeylerin iyi gitmedi─čini ve özellikle liman bölgesinde sorun oldu─čunu görüyorum. Kimse kendi ad─▒na de─čil, Ku┼čadas─▒ turizmi ad─▒na dü┼čünmeli, öyle hareket etmeli” dedi, kendi meslek gurubu ile ilgili yapmas─▒ gerekenleri al─▒┼čt─▒rarak yapt─▒─č─▒n─▒ ve sorunlar aras─▒ndaki konta─č─▒n iyi kurulmas─▒ gerekti─čini belirtti.

Öncelikle çar┼č─▒ esnaf─▒ temsilcilerinin sorunlar─▒n─▒ dile getirdi─či toplant─▒da, gemi mü┼čterilerine al─▒┼čveri┼č konusunda kötü propaganda yap─▒ld─▒─č─▒, Ku┼čadas─▒’n─▒n sahte ürün cenneti imaj─▒ndan ç─▒kmas─▒ gerekti─či, rekomende sistemine dahil olmayan esnaf─▒n daha fazla s─▒k─▒nt─▒ ya┼čad─▒─č─▒, rehberlerden taksi esnaf─▒na herkese bu konuda çok i┼č dü┼čtü─čü, özellikle 99 y─▒l─▒ndan sonra gemilerin büyümesiyle de çok ┼čeyin de─či┼čti─či konular─▒  gündeme geldi.

Gemi acentalar─▒ sahiplerinden Leyla Öner,  Ticaret Odas─▒’na bu organizasyondan dolay─▒ te┼čekkür ederek ba┼člad─▒─č─▒ konu┼čmas─▒nda, gelen gemilerin %40’─▒na hakim olduklar─▒n─▒ ve kendi acentalar─▒n─▒n mü┼čterilerin çar┼č─▒larda zaman geçirmesi için en az 3-4 saat süre tan─▒d─▒klar─▒n─▒ dile getirdi ve gemilerde yap─▒lan kötü propagandan─▒n kendilerini de rahats─▒z etti─čini söyledi. Öner, çar┼č─▒larda da bir çok firmayla çal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ ama seçici olmak zorunda olduklar─▒n─▒ belirtti ve gemilerin Ku┼čadas─▒’na gelmeleri için emek verdiklerini anlatt─▒. Recomende sistemiyle

ilgili olarak da sistemin gemi taleplerinden kaynakland─▒─č─▒n─▒ kendilerinin arac─▒ oldu─čunu söyledi.

Sea Song yetkilisi Recep Sefer’de gemilerde çal─▒┼čan personelin lehte ve aleyhte konu┼čabildi─čini, fakat bu konuda ellerine geçen herhangi bir done oldu─ču takdirde gerekeni yapacaklar─▒n─▒ söyledi. Sefer sözlerinin devam─▒nda kendisinin de  5 ku┼čak hal─▒c─▒ oldu─čunu ve temelinde küçük esnaf oldu─čunu söyledi ve küçük esnaf─▒n korunmas─▒ ve ya┼čamas─▒ için her türlü duyarl─▒l─▒─č─▒ göstereceklerini, dü┼čüncelerin ve beklentilerin yaz─▒l─▒ olarak kendilerine iletildi─či takdirde, kendilerinin de cruislara ileteceklerini ifade etti.

Karavan turizm yetkilis Luigi Baltazzi de konu┼čmas─▒nda mü┼čterilerinden kapal─▒ alanlar konusunda çok ┼čikayet ald─▒klar─▒n─▒ bu nedenle köyleri tercih ettiklerini söyledi ve ben mü┼čterim nerede memnunsa oraya güvenirim diyen Baltazzi, önümüzdeki sezon için mü┼čterilerini limana erken getirme konusunda çal─▒┼čaca─č─▒n─▒n sözünü verdi ve çar┼č─▒lardaki durum için rehberlere de çok i┼č dü┼čtü─čünü söyledi.

Rehberler Odas─▒ Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Ozan Say─▒n, odaya kay─▒tl─▒ 500 rehber oldu─čunu ama içlerinden 5 rehberin problemli ç─▒kmas─▒ndan dolay─▒ çok ┼čikayet ald─▒klar─▒n─▒ ve kendilerine ula┼č─▒ld─▒─č─▒ takdirde ┼čikayet edilen rehberle ilgili gerekeni yapacaklar─▒n─▒, baz─▒ rehberler ile ilgili gelen ┼čikayetleri gemi acentalar─▒na ilettiklerini fakat acentalar─▒n hala o rehberleri tercih etmeleri durumunda yapabilecekleri bir ┼čey olmad─▒─č─▒n─▒ söyledi.

Toplant─▒n─▒n moderatörlü─čünü yapan Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan’─▒n, gemi acentalar─▒n─▒n çar┼č─▒lar konusundaki görü┼člerini sormas─▒ üzerine garanti, güven, ürün çe┼čitlili─či, çar┼č─▒larda farkl─▒ ürünler olmas─▒ gerekti─či gündeme geldi.

Toplant─▒ya belediye ad─▒na kat─▒lan ba┼čkan yard─▒mc─▒s─▒ Muzaffer Eryi─čit’in de çar┼č─▒ esnaf─▒ndan gelecek somut önerilerin daha faydal─▒ olaca─č─▒n─▒ söyledi─či toplant─▒da Esnaf Odas─▒ Ba┼čkan─▒ Halit ┼×akar ekonomideki s─▒k─▒nt─▒n─▒n esnaf─▒ çok rahats─▒z etti─čini söyledi ve esnaf Odas─▒ olarak her türlü deste─če haz─▒r olduklar─▒n─▒ belirtti.

Toplant─▒n─▒n sonunda Ku┼čadas─▒ Kaymakam─▒ Muammer Aksoy Ticaret Odas─▒’na bu toplant─▒ya yaparak tüm muhataplar─▒ biraraya getirmesinden dolay─▒ te┼čekkür etti,, Aksoy, çar┼č─▒larda olu┼čan tepkinin bir nedeninin de de─či┼čen ┼čartlara uyum sa─člayamayanlar─▒n duygusall─▒─č─▒ oldu─čunu söyledi.  Kaymakam Aksoy;” bir tek biz de de─čil, gelen turistin de durumunda de─či┼čkenlik var. Ku┼čadas─▒ gelir olarak geri gitmiyor. Öncelikle bireysel ç─▒kar olmamal─▒. Duygusall─▒k yerine ak─▒lc─▒l─▒k olmal─▒. Ku┼čadas─▒’na yeni yat─▒r─▒mlar yap─▒l─▒yor. F─▒rsat─▒n oldu─ču yere yat─▒r─▒m yap─▒l─▒r” dedi ve özele┼čtiri yaparak, toplant─▒n─▒n çok faydal─▒ geçti─čini söyledi, kat─▒lan herkese te┼čekkür etti.

Toplant─▒ Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan’─▒n “bugün gerçekle┼čen toplant─▒, anlaml─▒ bir toplant─▒ oldu. Sorunlar─▒n muhataplar─▒ ilk a─č─▒zdan birbirlerini dinledi. Bundan sonra ona göre tav─▒r al─▒naca─č─▒na inan─▒yorum” sözleriyle son buldu.

    á á