Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

KU┼×ADASI T─░CARET ODASI┬ĺNDA KU┼×ADASI VE ├çEVRES─░ BALIK├çILIK SEKT├ľR├ť SORUNLARI PANEL─░ YAPILDI
blank

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’nda düzenlenen “Ku┼čadas─▒ ve Çevresi Bal─▒kç─▒l─▒k Sektörü Sorunlar─▒” paneli sektör temsilcileri taraf─▒ndan büyük ilgi gördü.

S.S. Ku┼čadas─▒ Su Ürünleri Kooperatifi Ba┼čkan─▒ Ahmet Susam, Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Anabilim Dal─▒ Ba┼čkan─▒ Prof. Dr. Bülent Cihangir, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve ─░┼čleme Teknolojisi Bölümü Avlama Teknolojisi Bölüm Ba┼čkan─▒ Prof. Dr. Altan Lök, G─▒da Tar─▒m ve Hayvanc─▒l─▒k Bakanl─▒─č─▒ Bal─▒kç─▒l─▒k ve Su Ürünleri Genel Müdürlü─čü Avc─▒l─▒k ve Kontrol Daire Ba┼čkan─▒ Turgay Türky─▒lmaz ve Ziraat Bankas─▒ Ku┼čadas─▒ ┼×ube Müdürü Tolga Çetiner’in panelist olarak kat─▒ld─▒─č─▒ ve Türkiye Tabiat─▒n─▒ Koruma Derne─či’nden A. ┼×ükrü Genç’in moderatörlü─čünde gerçekle┼čen panelde konu┼čan, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan; Ku┼čadas─▒ için çok önemli olan bal─▒kç─▒l─▒k sektörü sorunlar─▒n─▒n tart─▒┼č─▒ld─▒─č─▒ panele gösterilen ilgiden duydu─ču memnuniyeti dile getirdi ve sorunlar hemen çözüme ula┼čmasa da panelin yol gösterici olaca─č─▒n─▒ belirtti.

Türkiye Tabiat─▒n─▒ Koruma Derne─či Sekreteri Dr. Ülkü Merter’in, dernek çal─▒┼čmalar─▒n─▒ ve denizlerin temizli─činin önemini anlatt─▒─č─▒ konu┼čmas─▒n─▒n ard─▒ndan, Ku┼čadas─▒ Kaymakam─▒ Muammer Aksoy, Ku┼čadas─▒’nda bal─▒kç─▒l─▒kla ilgili görü┼člerini dile getirdi ve bal─▒kç─▒l─▒─č─▒n geli┼čtirilmesi ve ilerisi için fikir olu┼čturmas─▒ aç─▒s─▒ndan önemli oldu─čunu dü┼čündü─čü panelin organizasyonundan dolay─▒, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetimine te┼čekkür etti.

Panelist, S.S. Ku┼čadas─▒ Su Ürünleri Kooperatifi Ba┼čkan─▒ Ahmet Susam, AB uyum yasalar─▒ kapsam─▒nda bal─▒kç─▒l─▒kta de─či┼čim ve dönü┼čüm ba┼člam─▒┼čt─▒r. Ancak bu süreç sanc─▒l─▒ geçmektedir” sözleriyle ba┼člad─▒─č─▒ konu┼čmas─▒nda, bal─▒kç─▒l─▒ktaki maliyetler ve akaryak─▒t fiyatlar─▒ndaki art─▒┼č─▒n büyük yük getirdi─čini, bal─▒kç─▒l─▒─č─▒n geli┼čmesi için desteklenmesinin ┼čart oldu─čunu belirtti. Bölge d─▒┼č─▒ndan gelen bal─▒kç─▒ teknelerinin ayn─▒ kaynaktan avlanmas─▒n─▒n problem olu┼čturdu─čunu ve bölge bal─▒kç─▒lar─▒n─▒ ma─čdur etti─čini sözlerine ekleyen Susam, trolle avc─▒l─▒k yapan teknelerin avlanma bask─▒s─▒n─▒n, küçük bal─▒kç─▒lar─▒ zor durumda b─▒rakt─▒─č─▒n─▒ ve trolle avlanmaya etkin önlemler al─▒nmas─▒ gerekti─čini söyledi. Konu┼čmas─▒n─▒n devam─▒nda “ mevcut bal─▒kç─▒ bar─▒na─č─▒n─▒n kiralanmas─▒ i┼člemi tamamlanamad─▒─č─▒ndan kooperatifimiz önemli bir gelir kayna─č─▒ndan olmakta, bal─▒kç─▒lar─▒m─▒z düzgün hizmet alamamaktad─▒r” diyen S.S. Ku┼čadas─▒ Su Ürünleri Kooperatifi Ba┼čkan─▒ Ahmet Susam konu┼čmas─▒nda, amatör bal─▒kç─▒lar─▒n kaynaklar üzerindeki olumsuz etkilerine ve bal─▒k sat─▒┼č yerlerinin düzenlenmesinin önemine de de─čindi ve Ku┼čadas─▒’ndaki bal─▒k avlanmas─▒n─▒n sadece %20’sinin Ku┼čadal─▒ bal─▒kç─▒lar taraf─▒ndan % 80’inin ise d─▒┼čar─▒dan gelen bal─▒kç─▒lar taraf─▒ndan yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ sözlerine ekledi.

Sürdürülebilir bal─▒kç─▒l─▒kla ilgili konu┼čan Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Deniz Bilimleri Anabilim Dal─▒ Ba┼čkan─▒ Prof. Dr. Bülent Cihangir, bal─▒kç─▒l─▒k konusunda geçmi┼čten bugüne sadece teknolojinin geli┼čti─čini söyledi ve do─čal kaynaklar─▒n çevrenin korunarak kullan─▒lmas─▒ gerekti─čini, Ku┼čadas─▒’n─▒ konu┼čurken asl─▒nda genel sorunlar─▒n konu┼čuldu─čunu belirtti. Ekosistem yakla┼č─▒ml─▒ bal─▒kç─▒l─▒k yönteminin kullan─▒lmas─▒ gerekti─čini söyleyen Cihangir, genetik kaynaklar─▒n kullan─▒m─▒nda adil ve e┼čit payla┼č─▒lmas─▒n─▒n do─čru oldu─čunu da sözlerine ekledi. “─░nsanlar da eko sistemin parças─▒d─▒r “ diyen Prof. Dr. Bülent Cihangir, bal─▒kç─▒l─▒kta stok kavram─▒ ve stok ara┼čt─▒rmalar─▒ hakk─▒nda da bilgi verdi.

Panel, Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Avlama ve ─░┼čleme Teknolojisi Bölümü Avlama Teknolojisi Bölüm Ba┼čkan─▒ Prof. Dr. Altan Lök’ün konu┼čmas─▒yla devam etti. Su ürünlerinde sürdürülebilir avc─▒l─▒k hakk─▒nda konu┼čan Prof. Dr. Altan Lök, stoklar─▒ koruma amac─▒na yönelik av araçlar─▒nda seçicilik, hedef d─▒┼č─▒- ticari olmayan av problemi, yak─▒t tüketimini azalt─▒c─▒ yöntemler ve yapay resiflerle ilgili kat─▒l─▒mc─▒lara bilgi verdi.

Di─čer panelist, G─▒da Tar─▒m ve Hayvanc─▒l─▒k Bakanl─▒─č─▒ Bal─▒kç─▒l─▒k ve Su Ürünleri Genel Müdürlü─čü Avc─▒l─▒k ve Kontrol Daire Ba┼čkan─▒ Turgay Türky─▒lmaz, k─▒y─▒ bal─▒kç─▒l─▒─č─▒n─▒n sorunlar─▒ ve çözüm önerilerini içeren konu┼čmas─▒nda k─▒y─▒ bal─▒kç─▒l─▒─č─▒ nedir, özellikleri nelerdir konular─▒nda istatistikleri de içeren bilgiler verdi. Ege Bölgesinde su ürünleri avc─▒l─▒─č─▒ yapan i┼čletmelerin sosyo-ekonomik analizi ile devam eden konu┼čmas─▒na k─▒y─▒ bal─▒kç─▒l─▒─č─▒ için ne yap─▒labilir konusunu anlatarak devam etti.

Ziraat Bankas─▒ Ku┼čadas─▒ ┼×ube Müdürü Tolga Çetiner’in de bal─▒kç─▒lar─▒n yararlanabilecekleri te┼čvik ve destekler ile ilgili bilgi vermesinin ard─▒ndan panel, sektör temsilcilerinin panelistlere sorular─▒ ile devam etti.

Kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n çok yararl─▒ geçti─čini ve bu konuda ilk defa böyle ciddi bir panel yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ dile getirdi─či panelin sonunda Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan taraf─▒ndan panelistlere te┼čekkür belgeleri verildi.

    á á