Haberler

Tüm sektörlere ait haberler aylara göre listelenmektedir. Haberlerin içeriğini görmek için başlıkların üzerine tıklayınız.

ÇEVRE YOLU ESNAFI KUŞADASI TİCARET ODASI’NDA SORUNLARINI DİLE GETİRDİ
blank

Sezon öncesinde, bitmeyen çevre yolu çalışmaları ve çevre yolu esnafının sorunları hakkında, Kuşadası Ticaret Odası’nda  toplantı yapıldı.

Toplantıda, Ak Parti Aydın Milletvekili Gültekin Kılınç, Karayolları Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Topal, Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, belediye yetkilileri ve çevre yolu esnafı bir araya geldi.

Milletvekili Gültekin Kılınç’ın “çözüm noktasında buradayız” sözleriyle başlayan toplantıda, Kuşadası Kaymakamı Muammer Aksoy “çevre yoluyla ilgili Kuşadalıların ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunları dinlemek için biraradayız” dedi.

Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan; Turizm sezonun başladığını, yolun bir an önce açılması gerektiğini söyledi ve sözlerine; yol bitmeye başladıkça daha farklı sorunların ortaya çıktığını belirterek devam etti. Akdoğan, çevre yolundan girişi olan bir çok dükkanın bu girişlerinin kapandığını ve bu dükkanlara giriş verilmemesinin çok büyük sıkıntı olduğunu söyledi. Seçim sürecinde Belediyenin de çevre yolu konusunda yavaş kaldığını, sorunların yeni yönetime aktarıldığını belirten Akdoğan, “şu anda Belediye ve Karayollarının koordinasyonu çok önemli” dedi.

Çevre yolu esnafının toplantıda dile getirdiği sorunların başında, çevreyolunun yan yollarla bağlantısının olmaması, dükkanlara giriş verilmemesi ve yan yolların yaşam alanlarıyla birleştirilmemesi geldi. Çevre yolu üzerinde bulunan büyük marketlerin yöneticilerinin de özellikle yan yolların kapanmasıyla çok büyük mağduriyet yaşadıklarını dile getirdikleri toplantıda,

yapılan yatırımın trafiği gerçekten rahatlatıp rahatlatmayacağı, yol yapılırken yer altından geçen kabloların düzenlenmesi ve doğalgazın gelme ihtimalinin göz önüne alınıp alınmadığı da esnafın dile getirdiği konular arasında yer aldı.

Çevre yolunda, yolun altında kalan bazı dükkanların, trafik kazaları ve su basması açısından risk taşıdığını belirten dükkan sahipleri bu konuda da bir an önce önlem alınmasını istediler.

Toplantıda konuşan Mimarlar Odası Başkanı Ümit Acar; geniş bir perspektifle bakıldığında böyle bir yatırımın şart olduğunu söyledi “ama başlanmadan önce sivil toplum örgütlerinin de fikrinin alınması gerekirdi” dedi. Her şeyi çalışma başladığında öğrendiklerini dile getiren Acar, sözlerinin devamında çevre yoluna yapılan üst geçitlerin sorunu çözeceğini düşünmediklerini, üstelik turistik bir kente yakışmayacak bir manzara oluşturduklarını belirterek,” plansızlık çok fazla” dedi.

Çevre yolundaki bazı dükkanların da yolun üstünde kaldıklarını belirttikleri toplantıda, sorunları dinleyen ve “kent büyüdükçe yeni yollara ihtiyaç duyuluyor” diyen Karayolları Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu konuşmasında, mevcut durumun tespitinin yapıldığını, tespit sonucundaki verilere göre yol ve kavşak olarak ne yapabiliriz diye çalışma yapıldığını ve bu çalışmanın netleştirilmeden belediye ve ilgili kurumlara gönderilerek  görüşlerinin alınması sonucu fizibilite çalışmalarının başlandığını ve imar planına işlendikten sonra ve diğer kurumlarla da görüşerek çalışmalara başlandığını söyledi ve “rahatsızlık olduğunu biliyoruz ve Karayolları olarak elimizden geleni yapıyoruz” Dedi ve verilen mağduriyetten dolayı özür diledi.

Toplantının sonunda çevre yolu çalışmalarının yerinde tespiti için sahaya inildi ve çalışmalar yerinde incelenerek, dükkanların girişlerinin durumuna, kot farklarına, çıkmaz sokakların durumlarına bakıldı.

Belediye imar tadilatlarının en kısa zamanda gerçekleştireceğinin belirtildiği toplantının sonucunda, Aydın Milletvekili Gültekin Kılınç toplantının çok faydalı geçtiğini ve tarafların sıkıntılarını ortaya koyduğunu, sorunların en azamide çözülmesi konusunda adımlar atılacağını söyledi.