Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

SERDAR AKDO─×AN 5. T├ťRK─░YE ET─░K KONGRES─░NDE KONU┼×MACIYDI
blank

3 gün süren9. Türkiye Muhasebe Forumu kapsam─▒nda, Türkiye’nin 81 ilinden 3000 kat─▒l─▒mc─▒yla gerçekle┼čen Kongrenin 3. Gününde, 5. Türkiye Etik Kongresinde Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, “─░┼č Dünyas─▒n─▒n Muhasebe ve ─░┼č Eti─čine Bak─▒┼č─▒” konulu konu┼čma yapt─▒.

KONGRE MERKEZ─░’NDE GERÇEKLE┼×EN ─░LK BÜYÜK KONGRE

TÜRMOB Yönetim Kurulu Üyesi Ymm. Osman Ar─▒o─člu’nun moderatörlü─čünde gerçekle┼čen oturumda Ymm ─░brahim Göçmen, Smmm Ercüment Çiftçi, Smmm Burcu Di┼čisa─člam’─▒n Muhasebe, Mali Mü┼čavirlik, Yeminli Mali Mü┼čavirlik, Denetim Hizmetleri ve Muhasebe Etik ─░lkeleri konular─▒nda konu┼čmalar─▒n─▒n ard─▒ndan söz alan Serdar Akdo─čan; ev sahibi olarak tüm kat─▒l─▒mc─▒lara ho┼čgeldiniz dedi ve bu kongrenin, Kongre Merkezinde gerçekle┼čen ilk büyük kongre olmas─▒ nedeniyle çok önemli  ve unutulmayacak bir kongre oldu─čunu, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ taraf─▒ndan üyelere de duyuruldu─čunu belirtti.

EN ÖNEML─░S─░ KAR┼×ILIKLI GÜVEN

Sözlerine, ─░┼č dünyas─▒yla muhasebenin bir bütün oldu─čunu, muhasebeyi de i┼č dünyas─▒n─▒n yaratt─▒─č─▒n─▒ söyleyerek devam eden Akdo─čan, etik kavram─▒na sadece muhasebe olarak de─čil, genel olarak bakmak gerekti─čini söyledi.  “Ben de iktisatç─▒y─▒m, ayn─▒ zamanda meslekta┼č say─▒l─▒r─▒z. O nedenle

de sorunlar─▒n─▒z─▒ çok iyi biliyorum.” Dedi ve Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ olarak, Ku┼čadas─▒ ve Ayd─▒n’daki  SMMM Odalar─▒yla içiçe çal─▒┼čt─▒klar─▒n─▒ belirtti. ─░┼č dünyas─▒n─▒n muhasebeye bak─▒┼č aç─▒s─▒nda, kar┼č─▒l─▒kl─▒ güvenin önemine de─činerek sözlerine devam eden Akdo─čan, ─░┼č dünyas─▒n─▒n kesinlikle muhasebecisine güvenmek zorunda oldu─čunu söyledi ve güvenin de kar┼č─▒l─▒kl─▒ olarak etik kurallara göre yürümesi gerekti─čini belirtti. Serdar Akdo─čan sözlerine ┼čöyle devam etti; patronun da, muhasebecinin de çe┼čitli istekleri olabilir. Burada her iki taraf için de etik kurallar─▒n devreye girmesi laz─▒m. Özellikle ┼×irketler büyüdükçe sorumluluklar da art─▒yor ve etik kurallar daha çok devreye giriyor.  Çal─▒┼čanlara yönelik, mü┼čterilere, tedarikçilere, ortaklara, rakiplere ve çevreye yönelik sorumluluklar art─▒yor. Rekabet de etik kurallar içinde olmal─▒. ─░┼č yapt─▒─č─▒m─▒z rakiplere yönelik, etik kurallar çerçevesinde davranmal─▒y─▒z.

ET─░K KURALLAR HERKES ─░Ç─░N GEÇERL─░

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan kat─▒l─▒mc─▒lar taraf─▒ndan ilgiyle dinlenen konu┼čmas─▒n─▒n sonunda, i┼č dünyas─▒yla, muhasebe dünyas─▒ aras─▒ndaki ili┼čkiyi kesinlikle güven üzerinde oturttu─čunu ve etik kurallar─▒n asl─▒nda her meslek için geçerli oldu─čunu söyledi.

Oturum, kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n panelistlere sorular─▒yla devam etti. Serdar Akdo─čan, çevre eti─či ile ilgili gelen soru üzerine, çevreye sadece ┼čirket de─čil, insan olarak duyarl─▒ olmak laz─▒m dedi ve özellikle büyük ┼čirketlerin bu konuda çal─▒┼čmalar yapt─▒─č─▒n─▒, ar─▒tma tesisleri kurdu─čunu, fonlar ay─▒rd─▒─č─▒n─▒ ve çevre duyarl─▒l─▒─č─▒n─▒n artt─▒─č─▒n─▒ belirtti. 

Gelen bir ba┼čka soru üzerine, de─či┼čen Kanunlar ve yönetmeliklerle ilgili mükelleflere duyuru a┼čamas─▒nda, Ticaret Odas─▒ olarak yap─▒lan çal─▒┼čmalarla ilgili de bilgi veren Akdo─čan, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’nda seminer ve panellerle, ayn─▒ zamanda mail grubu, sms sistemi ve sürekli yay─▒nlanan dergileriyle üyelere duyurular ve bilgilendirme yap─▒ld─▒─č─▒n─▒ belirtti.

Oturumun sonunda tüm panelistlere birer plaket verildi.

á á