Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

KU┼×ADASI T─░CARET ODASI’NDA KU┼×ADASI’NIN 600.FET─░H YILI PANEL VE SERG─░S─░NE ─░LG─░ B├ťY├ťKT├ť
blank

Ku┼čadas─▒’n─▒n 1413 y─▒l─▒nda 1. Mehmet (Çelebi) taraf─▒ndan fethedilerek, Türk topraklar─▒n─▒n kat─▒lmas─▒n─▒n 600. Y─▒l─▒ nedeniyle, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ taraf─▒ndan panel ve sergi düzenlendi.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ binas─▒n─▒n giri┼činde mehter tak─▒m─▒n─▒n gösterisi ile ba┼člayan etkinlikler, Tarih Ö─čretmeni, Efemerist Ali Can taraf─▒ndan düzenlenen “Osmanl─▒ Ar┼čivlerinde Efes Kaz─▒lar─▒” konulu serginin gezilmesi ve panel ile devam etti.

Etkinliklere Ku┼čadas─▒ Kaymakam─▒ Muammer Aksoy, ─░lçe G─▒da Tar─▒m ve Hayvanc─▒l─▒k Müdürü Hasan Göçmen, SGK Ku┼čadas─▒ Merkez Müdürü Engin Akkaya, ─░lçe Milli E─čitim Müdürü Ömer Faruk Türkkan, Mal Müdürü Kemal Çevni, Davutlar Belediye Ba┼čkan─▒ Tuncay Uysal, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, Meclis Ba┼čkan─▒ Mahmut Özta┼č, Yönetim Kurulu Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Nam─▒k Kemal Daylan, Yönetim Kurulu Üyeleri Müslüm Y─▒ld─▒r─▒m, Macit Demiro─člu, ─░rfan Yi─čit, Seydi Y─▒k─▒lmaz, Suat Özdemir, Vedat Ali Talmaç, Disiplin Kurulu Ba┼čkan─▒ Bülent Bakyaz, Disiplin Kurulu Üyesi Cem Arslan, Genç Giri┼čimciler Kurulu Ba┼čkan─▒ Edip Say─▒alio─člu, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, ö─črenciler ve kalabal─▒k bir davetli toplulu─ču kat─▒ld─▒.

ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Bülent Çelik, Dokuz Eylül Üniversitesi Buca E─čitim Fakültesi Dekanl─▒─č─▒ Tarih Ö─čretmenli─či Bölümü Anabilim Dal─▒ Ö─čretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kemal Ramazan Hayk─▒ran, Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Ö─čretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Da┼č’─▒n konu┼čmac─▒ olarak kat─▒ld─▒─č─▒ panelde konu┼čan Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan; etkinli─čin anlam─▒n─▒ ve yerel tarihin önemini vurgulad─▒ ve oldukça fazla göç alan Ku┼čadas─▒’nda yerel ve genel tarihi birle┼čtirmek istediklerini belirterek, kat─▒l─▒m─▒n fazla olmas─▒ndan dolay─▒ duydu─ču mutlulu─ču dile getirdi ve tüm kat─▒l─▒mc─▒lara te┼čekkür etti.

Kaymakam Muammer Aksoy’da konu┼čmas─▒nda; ”geçmi┼či bilmek, gelece─či kurmak için önemlidir. Millet olarak

nerden geldi─čimizi bilmemiz gerekir” dedi ve Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ taraf─▒ndan yap─▒lan bu çal─▒┼čman─▒n önemini vurgulayarak, Ticaret Odas─▒ yöneticilerine ve kat─▒l─▒mc─▒lara te┼čekkür etti.

Panelist Dokuz Eylül Üniversitesi Buca E─čitim Fakültesi Dekanl─▒─č─▒ Tarih Ö─čretmenli─či Bölümü Anabilim Dal─▒ Ö─čretim Görevlisi Yrd. Doç. Dr. Kemal Ramazan Hayk─▒ran’─▒n “11. Ve 14. Yüzy─▒llarda Ak─▒nc─▒l─▒ktan, Beyli─če Ku┼čadas─▒’nda Türk Hakimiyeti” konusunda bilgi vermesiyle devam eden panelde Hayk─▒ran; tarihten örnekler ve an─▒larla ba┼člad─▒─č─▒ konu┼čmas─▒nda, Türk hakimiyetinin Ku┼čadas─▒’na ilk defa Ayd─▒no─čullar─▒yla girdi─čini söyledi ve bölgede hakim di─čer beyliklerle ilgili de bilgi verdi. Daha sonra Çelebi Mehmet’in tahta geçmesiyle gelinen noktay─▒ ve 1413 y─▒l─▒nda yap─▒lan seferle Çelebi Mehmet’in Selçuk ve çevresini ve o zamanki ad─▒yla Anaia’y─▒ (Ku┼čadas─▒’n─▒) Osmanl─▒ topraklar─▒n─▒ katmas─▒n─▒ anlatt─▒.

ADÜ Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünden  Yrd. Doç. Dr. Bülent Çelik’te “17. Ve 18. Yüzy─▒llarda Kale Merkezli Bir Osmanl─▒ Yerle┼čimi” hakk─▒ndaki konu┼čmas─▒nda, o dönemde k─▒y─▒larda ya┼čaman─▒n tehlikeli oldu─čunu, savunma merkezlerinin ve kalelerin önemini belirtti. Ku┼čadas─▒’nda Kad─▒kalesi ve Güvercinada d─▒┼č─▒nda 3. bir kale oldu─čunu ve Öküz Mehmet Pa┼ča Kervansaray─▒ ile bütünle┼čti─čini dile getiren Çelik, Evliya Çelebi’nin de Seyahatnamesinde Ku┼čadas─▒’ndaki kalelerden bahsetti─čini söyledi. Ku┼čadas─▒’ndaki kalelerdeki cephaneliklerle ilgili bilgi veren Çelik, konu┼čmas─▒nda Osmanl─▒n─▒n güvenli─če verdi─či önemi de anlatt─▒.

Di─čer panelist Ege Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Ö─čretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ertan Da┼č’da “Ku┼čadas─▒’nda Türk Dönemi Eserleri” hakk─▒ndaki konu┼čmas─▒nda Güvercinlik Kalesi, Kervansaray, Kaleiçi Camii, Hac─▒ ─░brahim Camii, ─░lyas a─ča Kütüphanesi, Kaleiçi Hamam─▒, Belediye Hamam─▒, Sokak Çe┼čmeleriyle ilgili slaytlar e┼čli─činde ayr─▒nt─▒l─▒ bilgi verdi. Da┼č, konu┼čmas─▒n─▒n devam─▒nda Adal─▒zade Mezarl─▒─č─▒ mezar ta┼člar─▒  ve mezar çe┼čitleri ve genel olarak mezar ta┼člar─▒ konusunda Anadolu’dan da örnekler vererek konu┼čmas─▒na devam etti.

Panelin sonunda Kaymakam Muammer Aksoy, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan ve Meclis Ba┼čkan─▒ Mahmut Özta┼č taraf─▒ndan panelistlere ve sergilerin aç─▒lmas─▒nda eme─či geçen Ticaret Odas─▒ eski ba┼čkan─▒, Yerel Tarih dergisi sahibi Ali Ergül’e, Yerel Tarih dergisi editörü ara┼čt─▒rmac─▒ yazar Nail Topal’a, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Disiplin Kurulu Üyesi Cem Arslan’a ve Tarih Ö─čretmeni Efemerist Ali Can’a te┼čekkür belgeleri takdim edildi.

MEHTER TAKIMI KONSER─░ KU┼×ADALILARDAN BÜYÜK ─░LG─░ GÖRDÜ

Etkinlikler Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Sergi Salonunda “Ku┼čadas─▒’ndan Yüzler” konulu resim sergisi ve kokteyl ile devam etti. Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ binas─▒ önünde mehter tak─▒m─▒ konser verdi ve geleneksel k─▒yafetli macuncular, macun da─č─▒tt─▒. Mehter Tak─▒m─▒ konserine Ku┼čadas─▒ halk─▒ da büyük ilgi gösterdi.

 

 

 

 

á á