Haberler

Tüm sektörlere ait haberler aylara göre listelenmektedir. Haberlerin içeriğini görmek için başlıkların üzerine tıklayınız.

OSMANLI MEZAR TAŞLARINDAKİ MESLEKLER VE SEMBOLLERİN ANLAMLARI SERGİSİ KUŞADASI TİCARET ODASI’NDA AÇILDI
blank

 

Kuşadası Kültürel ve Tarihi Mirası Koruma Derneği Başkanı Mahmut Ökçesiz tarafından “Osmanlı Mezar Taşlarındaki Meslekler ve Sembollerin Anlamları” konulu sergi, Kuşadası Ticaret Odası Sergi Salonu’nda açıldı.

Kuşadası Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Akdoğan, Başkan Yardımcısı Namık Kemal Daylan, Yönetim Kurulu Üyeleri Müslüm Yıldırım, Macit Demiroğlu, Disiplin Kurulu Başkanı Bülent Bakyaz’ın da hazır bulunduğu sergi açılışında ziyaretçilere bilgi veren Mahmut Ökçesiz , Osmanlı Mezar Taşlarının yapıları itibariyle sanat ve estetiği yansıttığını söyledi ve üzerlerindeki sembollerin anlamları konusunda da bilgi verdi.

Ökçesiz, bu mezar taşlarının herkesin ilgisini çektiğini belirtti ve şekilleriyle de çeşitli anlamlar içeren bu yüzlerce yıllık mezar taşlarından Osmanlı döneminde kadınlara verilen önemin de anlaşıldığını ve özellikle çiçeklerle tasvir edilen kadın mezar taşlarındaki sembollerden kadınların hangi yaşlarda ve neden öldüklerinin de anlaşıldığını söyledi.