Haberler

Tüm sektörlere ait haberler aylara göre listelenmektedir. Haberlerin içeriğini görmek için başlıkların üzerine tıklayınız.

KUŞADASI TİCARET ODASI YÖNETİM KURULU BASIN AÇIKLAMASIDIR, ASILSIZ İDDİALARA CEVABIMIZDIR;
blank

Kuşadası Ticaret Odası’nın son 8 yıldır Meclis Başkanlığını yapan sayın Mehmet Oğuz Kabaçam, Meclis üyelerimiz Ümit Yaman, Ahmet Candan, Kemal Uyanık gibi hali hazırda Odamızda faal görevde bulunan bir takım kişilerin,  Odamız ve Yönetim Kurulu Başkanımız hakkında parayla bastırdıkları kendi gazetelerinde bir takım asılsız ve hakarete varan söylemleri nedeniyle tarafımıza cevap hakkı doğmuştur. Sırasıyla

1-     Neden adaysın? diye soruyorsunuz. Demokrasilerde yasal hakkı olan insanlara böyle bir soru sorulamaz. İsteyen aday olur, seçip seçmeme hakkı üyelerindir.

Ümit Yaman ve Mehmet Oğuz Kabaçam savcılığa şikayet edilmiştir. Şikayet edilme nedenlerini açıklayalım; Kuşadası Ticaret Odası saygın bir kurumdur ve kurumsal mantıkla idare edilir. Hiç kimse, Oda Yönetim Kurulu ve Meclisinin iradesi olmadan, onun adına işlem yapamaz. Mart ayı içerisinde gurubunuzdan bir takım arkadaşlar, KUTO logolu rozetler ile “ilçemize ilk gelen gemiyi karşıladık yönetim yoktu” şeklinde, yine KUTO logolu gazetenizde ve internette basın açıklamaları yaptınız. Konuyla ilgili izin aldığınız her kurum sizin Ticaret Odası adına geldiğinizi sandı. Ancak bize gelen tepkilerden anladık ki, saat 07.00 den önce gelen ve yolcularının tura gittiği gemiyi karşılamaya, personelinin istirahat ettiği saatte, saat 10.00 da  geldiniz  ve kaptan ve yardımcısı uyuduğu için bulabildiğiniz restaurant şefi ile

1-     fotoğraf çektirerek, asılsız bir şekilde yayınladınız.

İşte bu kamuoyunu ve üyelerimizi aldatmaya yönelik, sadece seçim malzemesi olarak düşünüp oynadığınız bir oyundur. Kuşadası Ticaret Odası, bizim yönetimimizde üyelerini ve kamuoyunu yanıltıcı bu tip olaylara hiç girmedi. Bu nedenle, bu oyunda Kuşadası Ticaret Odası’nın adı ve logosu tarafınızca kullanıldığı için şikayet edildiniz.

 

2-     Yine sözde yayın organınızda Yönetim Kurulu Başkanımız için işlettiği otelin satıldığı ve restoranının kapandığına, bunlardan dolayı işsiz güçsüz kaldığına ve bu yüzden de Odadan ayrılmadığına dair asılsız yakıştırmalar yapmışsınız.?

Bu da sizin yine kamuoyunu yanıltma adına yaptığınız bir başka seviyesiz açıklamadır. Serdar Akdoğan’ın mal varlığını ve işlettiği diğer otel ve işletmeleri bildiğiniz halde, bu açıklamayı yapmanız en hafif tabirle seviyesizliktir

Ayrıca caka satıyor, hava atıyor gibi yine yayın organınız aracılığıyla yapmış olduğunuz seviyesiz ve asılsız  yakıştırmalarınıza gelirsek; 8 yıldan beri Oda başkanı olan Başkanımız Serdar Akdoğan’a Yönetimden, Meclisten ve dışarıdan bir çok kişi makam aracı ve şoför kullanmasını önerdiği  halde, Başkanımız Odamızın imkanlarını kullanmamış ve bunu kabul etmemiştir. Türkiye’deki 365 Oda ve Borsada makam aracı olmayan Oda ve Borsa başkanı hemen hemen yok gibidir. Serdar Akdoğan’ın bu tutumu, araç bedeli ve 8 yıllık şoför, bakım, benzin, sigorta vs giderleri ile beraber Odamıza en az 500.000 TL tasaruf sağlamıştır. Ayrıca Başkanımız, Yönetim Kurulumuz ve meclisimiz, yine Serdar Akdoğan’ın önerisi ile oturum parası almamıştır. Hesaplandığında, bu öneri ve tutumla da Oda en az 600.000 TL daha tasarruf etmiştir. Odalar sisteminde başkan maaşı da yoktur.

Aslında sayın Kabaçam ve ekibi, sizin de dediğiniz gibi Başkanımız Serdar Akdoğan, caka yapmayı hakkediyor, ama sizin dediğiniz anlamda değil, üyelerinin parasını korumasıyla, Odaya tam anlamıyla sahip çıkmasıyla  hak ediyor ve hep söylüyoruz bu koca bina da işte bu yönetim ruhuyla ve bu tutumlulukla yapıldı.

3-     Yayın organınızda, Serdar Akdoğan’la ilgili Ticaret Odası’nı kendi şirketi gibi yönettiğine, keyfine göre harcama yaptığına, fuarlara tatile gittiğine ve kendine yakın yerlerden alışveriş yaptığına dair suçlamalarınız var.

Bu asılsız suçlamalarınız da yine en hafif tabirle seviyenizi gösteriyor. Bunlar doğruysa eğer,  sizler Meclis Başkanı ve Meclis Üyesiydiniz, son 8 yılda bunları bir kere Mecliste sordunuz mu? Soramadınız çünkü bu seçim çamurlarınızın yalan olduğunu çok iyi biliyorsunuz ve seçim uğruna seviyenizi bu kadar düşürmenizi, yasal haklarımız saklı kalmak şartı ile kınıyoruz.

Size bir kez daha anlatalım da iyice öğrenin; Başkanın, Yönetim Kurulunun ve Meclisin büyük çoğunluğunun desteği ile Kuşadası Ticaret Odası artık tam anlamıyla bir kurum olmuştur ve kurumsal mantıkla yönetilmektedir. Odamız, TSE kalite belgesi ve  kuralları ile Avrupa Oda Yönetim Birliği kurallarını uygulatan akreditasyon belgesine sahiptir ve bunlar laf olsun diye alınmış belgeler değildir. Bu kuralların uygulanması TSE uzmanları, akreditasyon uzmanları ve Yönetim Kurulu tarafından denetlenmektedir.  Burada Yönetim Kurulu Başkanı dahil, hiç kimse keyfi karar alamaz ve keyfi harcama yapamaz.

Yukarıdaki kurallar gereği harcama yetkisi muhasebe müdürüne verilmiştir. Ayrıca Odamız çok büyük alımlar yapan bir kurum değildir. Yine de bu konuda çarpıcı bir örnek verelim Ünver LTD. ŞTİ. komite üyemizdir(Temizlik malzemeleri satar ve bu kalem en büyük gider kalemlerimizdendir) Başkanın yakın dostudur. Daha da fazlası şu an çevre yolundaki Ünver LTD. ŞTİ.nin bulunduğu dükkanın mal sahibi Başkan Serdar Akdoğan’dır. Peki Ticaret Odası  temizlik malzemeleri ihtiyacını kimden sağlamaktadır? Surmen Dağıtım Pazarlamadan. Bu şaşırtıcı cevabı Başkan’a da sorduk, bu şirketin sahibini sadece ismen biliyor.

 

Yurt dışı fuarlarda tatili, gittiğiniz fuarlarda kendiniz yapmış olabilirsiniz, ancak Odamızın açtığı standlarda tam mesai yapıldığını oraya giden her turizmci bilmektedir. Yönetim Kurulu Başkanımız Serdar Akdoğan son 3 yıldır hiç yurtdışı fuara gitmemiştir ve tatil için ne onun ne de yönetimden hiç bir arkadaşımızın Oda’nın parasına ihtiyacı yoktur.

 

4-     Gerçeklerin ortaya çıkması demişsiniz? Şimdi size soruyoruz; siz nerede yaşıyorsunuz? Odanın her türlü hesabı, her ay meclis toplantısı için size gönderildi ve mecliste okundu. İtiraz edecek bir şeyiniz olmadığı için sizler de her ay ibra ettiniz. Hesaplarda bir kere itiraz şerhiniz mi var? Bizim alnımız açık, veremeyecek hesabımız da yok. Yönetim Kurulu Başkanımız Serdar Akdoğan 15 gündür 8 yılın hesabını veriyorum diyerek icraatlarını anlatıyor.

Odamızın hali hazırdaki Meclis Başkanı, sen de çamur atmayı bırak da hesap ver ve icraatlarını anlat.  Meclis Başkanı olarak 8 yılda ne yaptın? Yanındaki Meclis Üyeleri neler yaptı?  Oda için, sektörleriniz için neler yaptınız? Şu koca binanın 1santimetrekaresinde emeğiniz var mı? Odanın icraatlarında emeğiniz var mı? Şimdi onu yapacağız,  bunu yapacağız diyorsunuz, ki hepsi zaten yapıldı. (Bütün bunlar yapılırken siz de emeğinizi koysaydınız neler yapıldığını bilirdiniz) Peki siz neden yapmadınız? O koltukları neden işgal ettiniz. (Koltuk demişken Oda mobilyaları Gökhan Aydın’ın şirketinden alınmıştır ve başkan koltuğu en basit ve ucuz türdendir.)

Seçim demokratik bir gerekliliktir. İftira ve yalan dolanla Kuşadası bugüne kadar çok şey    kaybetti. Size tavsiyemiz seviyenizi daha fazla düşürmeden, demokratik bir seçim süreci geçirmenizdir. Böylece Ticaret Odası’na da, kendinize de daha az zarar verirsiniz.

Sizleri daha dürüst bir seçime ve tüm seçmenlerimizi 1 Mayıs’ta oylarını kullanarak, asılsız iddialara cevap vermeye davet ediyoruz.

 

KUŞADASI TİCARET ODASI

YÖNETİM KURULU