Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

AYDIN ─░L TUR─░ZM KOORD─░NASYON TOPLANTISI KU┼×ADASI H─░LTON DOUBLE TREE OTELDE YAPILDI.
blank

Ku┼čadas─▒’nda gerçekle┼čen Ayd─▒n ─░l Turizm Koordinasyon Toplant─▒s─▒na Ayd─▒n Vali Yard─▒mc─▒s─▒ Celal Ulusoy, Ayd─▒n ─░l Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, Ku┼čadas─▒ Kaymakam─▒ Mustafa Ayhan, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, Yönetim Kurulu Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Mahmut Özta┼č, Meclis Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Selami BAYRAKTAR, Yönetim Kurulu Üyeleri Nam─▒k Kemal Daylan, Murat Boranalp, Cem Arslan, Haydar Erbay, Mehmet Ali Üstün, ADÜ Turizm Otelcili─či ve ─░┼čletmecili─či Yüksekokulu Müdürü Doç.Dr.Osman Çolak─člu, Ayd─▒n ─░┼čkur Müdürü Rahmi Terzi, Ku┼čadas─▒ Turizm ve Tan─▒tma Derne─či Ba┼čkan─▒ Bülent ─░lbahar, sektör temsilcileri ve turizmciler kat─▒ld─▒.

Ayd─▒n Vali Vekili Celal Ulusoy ba┼čkanl─▒─č─▒nda gerçekle┼čtirilen toplant─▒, Ayd─▒n ─░l Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka’n─▒n 2012 y─▒l─▒ Ayd─▒n kültür ve turizm istatistikleri ile ilgili de─čerlendirmesi ile ba┼člad─▒. Ayd─▒n’─▒n kültür varl─▒klar─▒ aç─▒s─▒ndan Türkiye’nin en zengin, turizm aç─▒s─▒ndan ise ilk 5 ili içinde yer ald─▒─č─▒n─▒ belirten Aktakka, 17 A─čustos 2012’de Ayd─▒n Müzesinin aç─▒ld─▒─č─▒n─▒ ve uluslararas─▒ fuarlarda tan─▒t─▒mlar─▒n─▒n yap─▒lmaya ba┼čland─▒─č─▒n─▒ ifade etti. Ayr─▒ca Ayd─▒n ilinde 10 yerde kaz─▒ çal─▒┼čmalar─▒n─▒n 

devam etti─čini, 2012 y─▒l─▒nda önemli turizm fuarlar─▒na kat─▒l─▒nd─▒─č─▒n─▒ vurgulad─▒. Ayd─▒n ilinin yakla┼č─▒k 65.000 yatak kapasitesinin oldu─čunu, 2012 y─▒l─▒nda Ku┼čadas─▒ Liman─▒na geçem y─▒llarda oldu─ču gibi 650.000 turistin giri┼č yapt─▒─č─▒n─▒ ve tesislerimizin y─▒ll─▒k ortalama doluluk oran─▒n─▒n % 62 oldu─čunu ifade etti.

Turizmin 12 aya yay─▒lmas─▒ aç─▒s─▒ndan çok önemli olan KOMER’in, önümüzdeki ay sonunda aç─▒laca─č─▒n─▒ müjdeleyen Nuri Aktakka, Ku┼čadas─▒’nda 3 yeni otel yap─▒lmas─▒n─▒n planland─▒─č─▒n─▒ da sözlerine ekledi. Ayd─▒n ─░l Kültür ve Turizm Müdürlü─čü olarak delta turizmi, bisiklet yollar─▒, yürüyü┼č yollar─▒ ve yayla turizmi konusunda projeler yürüttüklerini vurgulayan Ayd─▒n ─░l Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka, yan─▒lt─▒c─▒ reklam vermesi nedeniyle Ku┼čadas─▒’nda 2 Otele, hanutçulukla mücadele kapsam─▒nda 30 ki┼čiye ve 166 adet yönetmeliklere uymayan seyahat acentesine ceza verdiklerini belirtti.

Ayd─▒n Vali Yard─▒mc─▒s─▒ Celal Ulusoy’da konu┼čmas─▒nda, turizmin çok boyutlu bir sektör oldu─čunu ve merkezinde insan─▒n yer ald─▒─č─▒n─▒ dile getirdi ve milyonlarca insan─▒n seyahat etti─či turizm sektöründe milyarlarca liral─▒k/dolarl─▒k paran─▒n döndü─čü, bu sektörde yat─▒r─▒mc─▒lar─▒n yer ald─▒─č─▒, bu yüzden pek çok sorununda beraberinde getirdi─čini ifade etti.

SERDAR AKDO─×AN; TANITIMLAR DAHA GÜÇLÜ OLMALI VE  KU┼×ADASI ADI YER ALMALI

Toplant─▒da söz alan Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar AKDO─×AN, tan─▒t─▒m materyallerinin zay─▒f oldu─čunu dile getirdi ve tan─▒t─▒m bro┼čürlerinin Ayd─▒n ad─▒yla de─čil, Ku┼čadas─▒/AYDIN veya Didim/AYDIN ┼čeklinde yer almas─▒ gerekti─čini belirterek, turistlerin Ku┼čadas─▒’n─▒ bildiklerini ve bu konuya dikkat edilmesi gerekti─činin alt─▒n─▒ çizdi.

Daha sonra söz alan Ku┼čadas─▒ Kaymakam─▒ Mustafa AYHAN, Kaleiçi’nin mutlaka bo┼čalt─▒lmas─▒n─▒n ve buradaki okullar, kamu kurumlar─▒, bankalar─▒n ba┼čka yerlere ta┼č─▒nmas─▒n─▒n gereklili─činin alt─▒n─▒ çizerken, bro┼čür eksikli─činin giderilmesi, Milli Park─▒n daha fazla kullan─▒lmas─▒, bisiklet yolunun buradan da geçmesi, plajlar─▒n kullan─▒m─▒ konusundaki hukuksal s─▒k─▒nt─▒lar─▒n çözülmesi konular─▒n─▒ gündeme getirdi ve Kad─▒kalesi kaz─▒lar─▒n─▒n çok önemli oldu─čunu ve buraya Müze yap─▒lmas─▒ gerekti─čini belirtti. Kaymakam Ayhan turizmin çe┼čitlendirilmesi ve ikincil konutlar─▒n turizme kazand─▒r─▒lmas─▒n─▒n da önemini vurgulad─▒.

Ayd─▒n ─░l Özel ─░daresi ─░l Genel Meclisi Üyesi Metin Akar’da konu┼čmas─▒nda betonla┼čmaya kar┼č─▒ önlem al─▒nmas─▒n─▒ ve yenilenebilir enerjiden daha fazla yararlan─▒lmas─▒n─▒ dile getirdi ve tan─▒t─▒m ve pazarlamada ortak birlikteli─čin olmas─▒ gerekti─čini  vurgulad─▒.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Üyesi Haydar ERBAY, Ku┼čadas─▒ Liman─▒na gelen turistlerin çar┼č─▒lara inmesini sa─člamak için Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’nda daha önceden Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Ba┼čkan─▒ Serdar AKDO─×AN Ba┼čkanl─▒─č─▒nda yap─▒lan toplant─▒ ve toplant─▒n─▒n sonunda sektör temsilcileri ile yap─▒lan protokolü Ayd─▒n Vali Yard─▒mc─▒s─▒ Celal Ulusoy’a iletti. Ayd─▒n ─░l Kültür ve Turizm Müdürü Nuri Aktakka protokolde yer alan;

      1-Walking turlar (┼čehir içi yürüyü┼č turlar─▒) yap─▒lmas─▒, bu turlar─▒n sadece gemi acentalar─▒n─▒n de─čil sejour acentalar─▒n─▒n programlar─▒na dahil edilmesinin sa─članmas─▒,

2- Limana konulacak “infodesk”ler ile Ku┼čadas─▒’n─▒n ve çar┼č─▒n─▒n tan─▒t─▒lmas─▒n─▒n sa─članmas─▒,

3- Gemi acentalar─▒n─▒n kendilerinin seçece─či belli say─▒daki tur otobüsündeki mü┼čterilerini en az 1 saat önceden, e┼čit bir ┼čekilde Kervansaray Önü, Han─▒m Camii ve Sa─čl─▒k Caddesi üzerinde b─▒rakmalar─▒ ve turistlerin limana yürüyerek gitmelerinin sa─članmas─▒ ve çar┼č─▒da belirli noktalara “Limana Gider” tabelalar─▒n─▒n konulmas─▒,

4- Liman, Grand Bazaar, Orient Bazaar ve Barbaros Hayrettin Pa┼ča Bulvar─▒’nda recomende çal─▒┼čan dükkanlar─▒n, gemi limandan ayr─▒ld─▒ktan sonra dükkanlar─▒n─▒ aç─▒k tutmalar─▒n─▒n sa─članmas─▒,

5- Esnaf─▒n Belediye’nin uygulad─▒─č─▒ i┼čgaliye düzenine uymas─▒n─▒n sa─članmas─▒ ve Belediye’nin de s─▒k─▒ kontrolüne devam etmesi,

6- Çar┼čamba günleri Ku┼čadas─▒ Çar┼č─▒lar─▒nda indirim günleri yap─▒lmas─▒n─▒n sa─članmas─▒.

maddelerini kat─▒l─▒mc─▒lara aktard─▒ ve bu konuda ayr─▒ bir toplant─▒ yap─▒lmas─▒n─▒ önerdi.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Meclis Ba┼čkan Yard─▒mc─▒s─▒ Selami Bayraktar ise, TURSAB ile Liman Ba┼čkanl─▒─č─▒n─▒n Kruvaziyer Liman─▒na gelen turistlerden Efes-Meryem Ana turu sat─▒n alan veya tur sat─▒n almay─▒p gemide kalan turist say─▒lar─▒nda farkl─▒l─▒klar oldu─čunu, gemilerde Çar┼č─▒ esnaf─▒n─▒ kötüleyen propagandalar─▒n önünün mutlaka kesilmesi gerekti─čini vurgulad─▒.

TURSAB Ku┼čadas─▒ Bölgesel Yürütme Kurulu Ba┼čkan─▒ Fahrettin Ç─░ÇEK’in önemli olan─▒n ilçemize gelen turistlere kentimizi nas─▒l lanse eti─čimiz oldu─čunu vurgulamas─▒n─▒n ard─▒ndan toplant─▒, 2013 turizm sezonunun hay─▒rl─▒ olmas─▒ dilekleriyle sona erdi.

 

 

    á á