Haberler

Tüm sektörlere ait haberler aylara göre listelenmektedir. Haberlerin içeriğini görmek için başlıkların üzerine tıklayınız.

135 YILLIK TÜRK SANCAĞI KUŞADASI TİCARET ODASI’NDA
blank

Tarih'te 93 Harbi olarak bilinen 1877 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında, Aydın'ın Şahnalı Köyü’nde oturan kızlar tarafından dokunarak, Sivastopol Cephesi'ne gönderilen 135 yıllık Osmanlı Sancağı, Kuşadası Ticaret Odası’nda sergileniyor.

Kuşadası Ticaret Odası’nın 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde gerçekleştireceği “Dünden Bugüne Şehitler Sergisi” kapsamında önceden oda içerisinde sergilenmeye başlayan sancak, Ticaret Odası’na gelenlerden büyük ilgi görüyor ve duygulu anlar yaşatıyor.

Dedesinin himayesindeki tarihi sancağı devralan Aydınlı İşadamlarından Hüdayi Özalp’in sahip çıktığı, maddi-manevi değeri oldukça fazla olan bu hatıranın ilginç bir öyküsü var.

GENÇ KIZLAR, "ÖNCE BAĞIMSIZLIK" İSTEMİŞ

Tarihte bir çok kahramanlıklara imza Atan Aziz Türk Milleti'nin erkekleri kadar kadınları da  fedakar ve kahramandır. Osmanlı-Rus Savaşı sırasında vatan savunmasında sıkıntılar başlayınca,

Aydın Şahnalı Köyü'nün gençleri toplanır. Bu sırada köyün kızları da tüm evlilik taleplerini 'Önce vatanın güvenliği ve bekası' diyerek reddeder. Köy ve çevresinde bulunan 21 genç, gönüllü olarak cepheye gitmeye karar verir.  Gönüllü olarak cepheye giden bu gençler için Şahnalı Köyü’nün kızları, o günün zor şartları altında liflerden Türk Sancağı işleyip, gençleri cepheye uğurlarken bu sancağı teslim ederler. Kırım Savaşına giden 21 gönüllü Türk genci, sancakla birlikte bu savaşa katılırlar. Cepheye giden 21 gençten, 19'u şehit olur.  Geriye Serçeli Süleyman ile Mustafa Çavuş kalır. Mustafa Çavuş yolda dönerken Erzurum'da rahatsızlanır ve orada kalır ama, arkadaşından Sancağı Köye götürmesini ister. Mustafa Çavuş orada vefat eder ve Erzurum Fevzi Çakmak Hastanesi'nin bahçesine gömülür. Geriye tek kalan Serçeli Süleyman, Sancağı Şahnalı Köyüne kadar getirir.

1895 yıllarında tekrar köye ulaştırılan bu sancak, yaklaşık 112 yıldır Köy camiinde saklanır.

Alemi ve sancak direği orijinal olan ve 135 yıllık tarihiyle mücadeleyi ve vatan sevgisini anlatan sancak, 22 Mart’a kadar Kuşadası Ticaret Odası’nda sergilenecek.