Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

KU┼×ADASI T─░CARET ODASI’NDA ├ľRNEK ─░K─░ SANAT├çI
blank

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’n─▒n 8 Mart Dünya Kad─▒nlar Günü kapsam─▒nda gerçekle┼čtirdi─či ve örnek iki sanatç─▒n─▒n kat─▒ld─▒─č─▒ etkinliklere Ku┼čadal─▒ kad─▒nlar ve davetliler yo─čun ilgi gösterdi.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan ve Yönetim Kurulu Üyelerinin haz─▒r bulundu─ču etkinlikler, kap─▒da davetlilere karanfil da─č─▒t─▒m─▒ ve Ça─čda┼č Ya┼čam─▒ Destekleme Derne─či taraf─▒ndan “kad─▒na ┼čiddete dikkat çekmek amac─▒yla” yakalara mor kurdela tak─▒lmas─▒yla ba┼člad─▒.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Sergi Salonunda CHP ─░lçe Yönetimi,  ┼×oförler Odas─▒ Yönetimi, CYDD, sivil toplum örgütleri ve kalabal─▒k davetli toplulu─čunun kat─▒ld─▒─č─▒, sanatç─▒ Nazl─▒ ─░lknur Ç─▒dam’─▒n pirogravür (ah┼čap yakma)  “Bizim Kad─▒nlar─▒m─▒z” resim sergisi aç─▒l─▒┼č kokteyli ile ba┼člayan etkinlikler, I┼č─▒l Özgentürk söyle┼čisi ile devam etti.

B─░Z─░M KADINLARIMIZ VE NAZLI ─░LKNUR ÇIDAM

Ödüllü sanatç─▒ Nazl─▒ ─░lknur Ç─▒dam’─▒n Kurtulu┼č Sava┼č─▒n─▒n kahraman kad─▒nlar─▒n─▒ biyografileriyle anlatt─▒─č─▒ 25 eserden olu┼čan resim sergisi, davetliler taraf─▒ndan ilgiyle ve duygulu gözlerle izlendi.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, Kurtulu┼č Sava┼č─▒n─▒n cefakar kad─▒nlar─▒n─▒ resimleriyle, bu anlaml─▒ günde Ku┼čadal─▒larla bulu┼čturan  Nazl─▒ ─░lknur Ç─▒dam’a te┼čekkür belgesi ve çiçek vererek te┼čekkür etti.  Eserlerini satmayan sanatç─▒, sergi açt─▒─č─▒ yerlere bir eserini hediye etme gelene─čini sürdürerek Serdar Akdo─čan’a Pirogravür tekni─čiyle yap─▒lm─▒┼č Atatürk portresi hediye etti.

─░çindeki Atatürk ve Cumhuriyet a┼čk─▒n─▒ 1990 y─▒l─▒ndan itibaren eserlerine yans─▒tan ─░zmirli sanatç─▒ Ç─▒dam’─▒n ─░zmir Devlet Resim Heykel Müzesi’nden resimlerinin “eser niteli─či” ta┼č─▒d─▒─č─▒na dair belgesi bulunuyor.

I┼×IL ÖZGENTÜRK VE ─░LK ÇA─×LARDAN GÜNÜMÜZE KADININ ÖYKÜSÜ

Sergi salonunda düzenlenen kokteylin ard─▒ndan davetliler yönetmen-yazar I┼č─▒l  Özgentürk’ün söyle┼čisi için konferans salonuna geçti. Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan söyle┼čiden önce yapt─▒─č─▒ aç─▒l─▒┼č konu┼čmas─▒nda;  bu anlaml─▒ günde salondaki erkek kat─▒l─▒mc─▒ say─▒s─▒n─▒n fazla olmas─▒ndan dolay─▒ mutlulu─čunu dile getirdi ve” bir gün de─čil her gün hayat─▒ payla┼č─▒yoruz ve hayatta erkek kad─▒n─▒n yar─▒s─▒ysa, kad─▒n da erke─čin di─čer yar─▒s─▒” dedi. Hiçbir zaman kad─▒n-erkek ayr─▒m─▒n─▒n yap─▒lmamas─▒n─▒, önümüzdeki y─▒llarda bu problemlerin konu┼čulmayaca─č─▒ günlerin gelece─čini umdu─čunu dile getirdi. Etkinliklere kat─▒lan iki sanatç─▒n─▒n da örnek insanlar oldu─čunu söyleyerek kat─▒lan herkese te┼čekkür eden Akdo─čan,  kad─▒n-erkek herkesin “8 Mart Kad─▒nlar Günü”nü kutlad─▒.

Kad─▒nlar Gününe yönelik k─▒sa film gösteriminin ard─▒ndan, yönetmen-yazar I┼č─▒l Özgentürk söyle┼čisine, ilk ça─člardan günümüze kad─▒n─▒n öyküsünü anlatarak ba┼člad─▒. Kad─▒ns─▒ bir co─črafyada ya┼čad─▒─č─▒m─▒z─▒ söyleyerek sözlerini sürdüren Özgentürk, Anadolu topraklar─▒nda yüzlerce y─▒l do─čurganl─▒k özelliklerinden dolay─▒ kad─▒nlara, tanr─▒çalara tap─▒ld─▒─č─▒n─▒, kad─▒ns─▒ co─črafyan─▒n s─▒cak ve ┼čefkatli oldu─čunu, verimli topraklar─▒m─▒zda 4 mevsimi ya┼čad─▒─č─▒m─▒z─▒ ve içinde bir çok canl─▒ bar─▒nd─▒ran denizlerle çevrili olan co─črafyam─▒zda geçmi┼čte kad─▒n─▒n çok güçlü oldu─čunu dile getirdi.

Bugün ise ┼čiddetle sars─▒lan ülkemizde erkek egemen toplumdan söz etmek gerekti─čini söyleyen Özgentürk,  dinlerin kad─▒nlara yakla┼č─▒m─▒n─▒ da anlatt─▒.

ERKEKLER─░ YET─░┼×T─░REN K─░MLERD─░R?

Söyle┼čiye; erkekleri yeti┼čtiren kimlerdir sorusu ve deh┼čet verenin de bu sorunun cevab─▒ oldu─čunu söyleyerek devam eden Özgentürk; çocu─čun ilk ileti┼čim kurdu─ču annesidir. Baba ise evde otorite sembolüdür ve ne yaz─▒k ki annelerin erkek egemen toplum olu┼čmas─▒na büyük katk─▒s─▒ vard─▒r. Dedi.

K─▒zlar─▒n hiçbir zaman erkekler kadar rahat büyütülmedi─čini dile getiren I┼č─▒l Özgentürk, önceli─čin her zaman erkek çocukta oldu─čunu, istisnalar olsa da günümüzde de genelin böyle oldu─čunu belirtti.

Aile içinde çok fazla gizli olay oldu─čuna dikkat çeken Özgentürk, aile yap─▒s─▒n─▒n ve e─čitim sisteminin sorgulanmas─▒ gerekti─čini, ya┼čad─▒─č─▒ ve gözlemledi─či olaylardan örnekler vererek anlatt─▒.

“Öncelikle kendimizi de─či┼čtirmeliyiz” diyen Özgentürk, sosyal medya ve teknolojinin hayat─▒m─▒za girmesiyle, kad─▒n hareketinin h─▒zland─▒─č─▒n─▒ belirtirken, ┼čiddetin sadece fiziksel olmad─▒─č─▒n─▒ da sözlerine ekledi.

Kad─▒nlar─▒n korunmas─▒ a┼čamas─▒nda polise de çok i┼č dü┼čtü─čünü belirten Özgentürk, söyle┼činin sonunda kat─▒l─▒mc─▒lar─▒n sorular─▒n─▒ da cevapland─▒rd─▒.

 

 

 

á á