Haberler

Tüm sektörlere ait haberler aylara göre listelenmektedir. Haberlerin içeriğini görmek için başlıkların üzerine tıklayınız.

ANAYASA MAHKEMESİNİN KARARI İLE 5174 SAYILI TOBB YASASININ 2 DÖNEM YÖNETİM KURULU VE MECLİS BAŞKANLIĞI YAPANLAR 2 SEÇİM DÖNEMİ GEÇMEDİKÇE AYNI GÖREVE TEKRAR SEÇİLEMEZ HÜKMÜNÜ İPTAL ETTİ
blank

Anayasa Mahkemesi, 365 oda başkanını yakından ilgilendiren bir karara imza attı. Yüksek Mahkeme, oda meclislerinde üst üste iki dönem başkanlık yapanların, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemeyeceklerine ilişkin kanun hükmünü iptal etti.

 

Anayasa Mahkemesi, Ankara 7. ve 13. İdare Mahkemesi'nin, 5174 sayılı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun 16. maddesinin "Üst üste iki dönem meclis başkanlığı yapmış olanlar, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemezler" şeklindeki beşinci fıkrası, aynı ibarelerin yer aldığı 38. maddesinin 5. fıkrası, 40. maddesinin 3. fıkrası ve Geçici 10. maddesinin birinci fıkrasının iptali için yaptığı başvuruyu birleştirdi. Yüksek Mahkeme,başvuruda eksiklik tespit edilmediğinden dosyanın esastan görüşülmesine karar verdi. Anayasa Mahkemesi 10.01.2013 tarihinde  yaptığı toplantıda, 5174 sayılı TOBB ve Odalar, Borsalar Kanunu'ndaki "İki dönem yönetim kurulu ve meclis başkanlığı yapanlar iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve tekrar seçilemez' hükmünü iptal etti.