Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

SERDAR AKDO─×AN┬ĺDAN 2016 YIL SONU ─░T─░BAR─░ ─░LE DURUM DE─×ERLEND─░RMES─░
blank

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, bitmesine günler kalan 2016 y─▒l─▒n─▒ de─čerlendirdi.

Ülkemizin içinde bulundu─ču durum, global kriz ve tüm ya┼čanan s─▒k─▒nt─▒lar─▒n öncelikle turizmi etkiledi─čini belirten Akdo─čan, ekonomik girdisini turizmden sa─člayan Ku┼čadas─▒’n─▒n ve tüm sahil kentlerinin durumdan etkilendi─čini söyledi ve Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ olarak yap─▒lan çal─▒┼čmalar hakk─▒nda bilgi verdi.

BU YIL ─░LÇEM─░Z VE ÜLKE GENEL─░NDE KAYIP B─░R YIL OLARAK DE─×ERLEND─░R─░LMEL─░D─░R

Akdo─čan; 2015 Kas─▒m ay─▒nda Rus uça─č─▒n─▒n dü┼čürülmesi ve Rus Hükümetinin Türkiye’ye düzenlenen turistik charter uçu┼člar─▒n─▒ iptal etmesi, ayn─▒ zamanda ülkemizde ya┼čanan terör olaylar─▒ nedeni ile Avrupa’dan gelen turist say─▒s─▒ndaki büyük dü┼čü┼čler, ilçemiz için büyük önem ta┼č─▒yan kruvaziyer turizminde sayd─▒─č─▒m─▒z nedenlere ba─čl─▒ olarak,  iptaller ve say─▒lar─▒nda dü┼čü┼čler ya┼čanmas─▒ nedenleri ile turizmde bu y─▒l, ilçemiz ve ülkemiz genelinde kay─▒p bir y─▒l olarak de─čerlendirilmelidir.

TANITIM ÇALI┼×MALARINA A─×IRLIK VERD─░K, SOSYAL MEDYAYI ÇOK ─░Y─░ KULLANDIK

Biz Oda olarak, Rus uça─č─▒n─▒n dü┼čürülmesi ile d─▒┼č pazarda büyük kay─▒plar ya┼čayaca─č─▒m─▒z─▒ ön görerek, iç pazarda bu kay─▒plar─▒ telafi etmek amac─▒ ile Ku┼čadas─▒ Güvercin isimli facebook, instagram ve di─čer sosyal medya hesaplar─▒m─▒z ile 2015 y─▒l─▒ sonu, 2016 y─▒l─▒ ba┼č─▒ndan itibaren büyük bir tan─▒t─▒m kampanyas─▒ ba┼člatt─▒k. Öncelikle maksimum iki saatlik araç sürü┼čü ile gelebilecek 15 milyon

nüfusu hedef ald─▒─č─▒m─▒z çal─▒┼čmalar─▒m─▒zda, haz─▒rlatt─▒─č─▒m─▒z Ku┼čadas─▒ tan─▒t─▒m videolar─▒ ve profesyonel foto─čraflarla sosyal medyada 400 bine yakla┼čan takipçi say─▒s─▒na ula┼čt─▒k ve milyonlarca ki┼čiye eri┼čim sa─člad─▒k. ─░ç pazarda büyük bir art─▒┼č yaratt─▒─č─▒n─▒ dü┼čündü─čümüz tan─▒t─▒m çal─▒┼čmalar─▒m─▒z, 2017 y─▒l─▒nda da özellikle iç pazara yönelik, ara vermeden devam ettirilecektir.

TAC─░R VE ESNAFIMIZ YERL─░ PAZARI HEDEFLEMEL─░D─░R

A─č─▒rl─▒kl─▒ olarak d─▒┼č pazar ziyaretçisine al─▒┼čk─▒n olan tacir ve esnaf─▒m─▒z,  bundan sonraki planlamalar─▒n─▒ yaparken yerli turisti gözönüne almal─▒ ve haz─▒rl─▒klar─▒n─▒ ona göre yapmal─▒d─▒r. ┼×u anda ekonomimiz  % 70 yerli turizmle dönmektedir. Bundan sonras─▒ için de yerli turist hedeflenmeli ve bu do─črultuda ürünler haz─▒rlanarak esnaf─▒m─▒z sat─▒┼člar─▒n─▒ artt─▒rmal─▒d─▒r.

KAMU VE BELED─░YE YATIRIMLARI DAHA D─░KKATL─░ YAPILMALIDIR

Yak─▒n çevremizde bu kadar büyük bir yerli turist potansiyeli varken ve buradan ilçemize gelen yerli turist say─▒s─▒nda devaml─▒ bir art─▒┼č gözlemlenirken, maalesef son y─▒llarda kamu ve belediye yat─▒r─▒mlar─▒nda, iyi niyetle de olsa facia denilebilecek büyüklükte hatalar yap─▒lmaktad─▒r. Bunlardan birincisi, çevre yolu ad─▒ verilen ama Ku┼čadas─▒’n─▒n çevresinden de─čil, ortas─▒ndan geçen ve ┼čehri ikiye bölen yoldur. Görsel ve i┼člevsel anlamda eskiye göre hiçbir fayda sa─člamad─▒─č─▒ gibi, daha büyük zararlar olu┼čturmu┼č ve olu┼čturmaya devam etmektedir.

Daha önce de söyledi─čimiz gibi, bu yolun karayollar─▒ndan büyük┼čehir taraf─▒ndan devir al─▒nmas─▒, bir çevre yolu olarak de─čil anayol olarak düzenlenmesi ┼čehrin hem sosyal, hem de ticari ihtiyac─▒ bak─▒m─▒ndan acil bir durumdur. Çünkü karayollar─▒ standartlar─▒ gere─či, standart d─▒┼č─▒ hiçbir uygulama yap─▒lmamaktad─▒r.

En basit örne─čini verirsek; bu yol üzerindeki 200 den fazla ─░┼čhan─▒, bina ve bunlar─▒n alt─▒ndaki i┼čletmelerin önlerine yap─▒lan kald─▒r─▒mlar nedeni ile, ne mü┼čteri arac─▒, ne de tedarikçi arac─▒ girememektedir. Bu durum, yol üzerindeki birçok i┼čyerini i┼člevsiz hale getirmi┼č olup, bo┼č olarak durmaktad─▒r. Yine kar┼č─▒dan kar┼č─▒ya geçmek isteyen birçok vatanda┼č─▒m─▒z, bu yol üzerinde olu┼čan kazalarda yaralanm─▒┼č ve can kayb─▒ meydana gelmi┼čtir. Bu nedenlerle 2017 y─▒l─▒nda da en acil çözüm bekleyen sorunlardan biri bu yoldur.

 Yine, belediye yat─▒r─▒mlar─▒ndan Sal─▒ Pazar─▒ Kav┼ča─č─▒ düzenlemesi, ilçemizde ikinci bir facia olu┼čturmu┼čtur. Hiç bir trafik sorunu olmayan bölgenin, bu köprülü kav┼čak yap─▒m─▒ ile birçok sorunu olu┼čmu┼čtur. En basit örne─či, kar┼č─▒dan kar┼č─▒ya rahatl─▒kla geçebilen insanlar art─▒k geçememektedir. Ya da çok tehlikeli bir ┼čekilde, yol aras─▒ndaki engelleri atlayarak geçmeye çal─▒┼čmaktad─▒rlar. Üstelik yol büyük araçlar─▒n geçemeyece─či kadar daralm─▒┼čt─▒r. Bu yolun eski haline getirilmesi, ┼ču andaki halinden çok daha faydal─▒ olacakt─▒r. Bunun yan─▒nda Büyük┼čehrin, daha öncede belirtti─čimiz gibi Boyal─▒k yolu ve Candan Tarhan Bulvar─▒nda yapm─▒┼č oldu─ču asfalt çal─▒┼čmalar─▒ ve park bahçe ekiplerinin çal─▒┼čmalar─▒ ilçemiz için gerçekten iyi ve kaliteli hizmetlerdir. Ancak köprülü kav┼čak çal─▒┼čmas─▒nda yap─▒lan büyük hata acilen düzletilmelidir.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, aç─▒klamas─▒n─▒n devam─▒nda durum de─čerlendirmesini özetleyerek, sözlerini ┼čöyle sürdürdü;

Özetle; Ku┼čadas─▒’n─▒n yerli turizmde büyük bir art─▒┼č yakalad─▒─č─▒ içinde bulunulan bu zorlu dönemde,  Kamu ve Belediye yat─▒r─▒mlar─▒, hem burada ya┼čayan halk─▒n, hem de ekonomimizi döndüren d─▒┼čar─▒dan gelen ziyaretçilerimizin hayat─▒n─▒ zorla┼čt─▒r─▒c─▒ de─čil, kolayla┼čt─▒r─▒c─▒ olmal─▒d─▒r. Bize göre bu hatalar─▒n en büyük sebebi, yat─▒r─▒mlar yap─▒lmadan önce bizler gibi ┼čehrin nabz─▒n─▒ tutan meslek örgütlerine dan─▒┼č─▒lmamas─▒d─▒r. Ayd─▒n ilinin 17 ilçesinden biri olan Ku┼čadas─▒, tan─▒n─▒rl─▒─č─▒ en fazla olan bir dünya markas─▒d─▒r. Bu nedenle bu ┼čehre yap─▒lacak olan yat─▒r─▒mlar çok iyi dü┼čünülüp, hesaplan─▒p ad─▒na ve markas─▒na yak─▒┼č─▒r ┼čekilde yap─▒lmal─▒d─▒r. Unutulmamal─▒d─▒r ki; 17 ilçeden biri olan Ku┼čadas─▒, Ayd─▒n ilinde ödenen tüm vergilerin 6 da birini ödemektedir. Bu ekonomik gücün dü┼čürülmemesi gerekmektedir. 2017 sezonunun da hiç parlak görünmedi─čini varsayarsak, ─░lçeye getirmeye çal─▒┼čt─▒─č─▒m─▒z yerli ve yabanc─▒ turistlerin, ilçemizde iyi vakit geçirmelerini sa─člamak ve hayatlar─▒n─▒ kolayla┼čt─▒rmak hepimizin görevidir. Biz Ticaret Odas─▒ olarak üzerimize dü┼čen sorumluluk ve bilinçle üyelerimizin ve tüm Ku┼čadas─▒ halk─▒n─▒n yarar─▒na olacak en büyük çal─▒┼čmaya imza att─▒k. Yapt─▒─č─▒m─▒z tan─▒t─▒m çal─▒┼čmalar─▒yla milyonlara ula┼čt─▒k.  Bu sorumlulu─čun herkes taraf─▒ndan hissedilmesi dileklerimle, 2017 y─▒l─▒n─▒n ülkemize ve tüm dünyaya bar─▒┼č getirmesini temenni ediyorum.

 

 

 

 

    á á