Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

Serdar Akdo─čan┬ĺdan Sezon Sonu De─čerlendirmesi: ZARAR ETMEYENLER─░N ┼×ANSLI OLDU─×U B─░R SEZON GE├çT─░
blank

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, bitmesine günler kalan 2015 y─▒l─▒ yaz sezonunu de─čerlendirdi. Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ yay─▒n organ─▒ Ku┼čadas─▒ Güvercin dergisindeki kö┼česinde de “2015 sezonu ve 2016 beklentileri” ba┼čl─▒─č─▒yla kaleme ald─▒─č─▒ sorunlar─▒n en ba┼č─▒nda 2015 sezonunda dünyadaki ekonomik s─▒k─▒nt─▒lar─▒n, özellikle de Rusya’da meydana gelen ekonomik krizin ilçemizi de, ülkemizi de çok fazla etkiledi─čini  vurgulayan Akdo─čan, Ramazan ay─▒n─▒n sezonun tam ortas─▒na denk geldi─čini ve kurban bayram─▒ndaki 9 günlük tatilin de beklentileri kar┼č─▒lamad─▒─č─▒n─▒ söyledi.

YERL─░ TUR─░ST─░N ÖNEM─░ ÇOK BÜYÜK

Rusya ve çevresindeki ülkelerde ya┼čanan ekonomik kriz sonucunda, özellikle Antalya bölgesindeki otellerde bo┼čluklar ve ard─▒ndan gelen promosyon fiyatlar─▒n, Ege bölgesine turist kayb─▒ ya┼čatt─▒─č─▒n─▒ belirten Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan; “2015 y─▒l─▒ yaz sezonu, sezonun tam ortas─▒na denk gelen  Ramazan Bayram─▒ ile ba┼člad─▒ diyebiliriz. Burada yabanc─▒ turistlerdeki aç─▒─č─▒, bayramdan sonra yerli turistle kapatt─▒k. Önemi çok büyük olan yerli pazarda, özellikle yeme, içme ve e─člence sektörlerinde  Bodrum, Çe┼čme gibi  di─čer sahil kentlerimizde tan─▒nan toleranslar Ku┼čadas─▒’nda da uygulanmal─▒d─▒r. Bu durum, yerli pazar─▒n canlanmas─▒ için çok önemlidir. Kurban Bayram─▒ tatilinin 9 güne ç─▒kar─▒lmas─▒ da, ilçemizde beklentileri kar┼č─▒lamam─▒┼č, otellerin de, al─▒┼čveri┼č sektörünün de yüzünü güldürmemi┼čtir” dedi.

Global krizden etkilenen al─▒┼čveri┼č sektörünün ise, bu y─▒l krizin etkisini daha da fazla hissetti─čini belirten Akdo─čan; gelen gemi ve ona ba─čl─▒ olarak turist say─▒s─▒ artsa da, promosyon fiyatlarla gelen daha dü┼čük gelir seviyesine sahip turistlerin, turistik e┼čya sat─▒┼člar─▒n─▒n dü┼čmesine neden oldu─čunu söyledi.

GÖRSEL K─░RL─░L─░K VE SIKI┼×IKLIK NEGAT─░F ETK─░L─░YOR

“2015 Sezonunda

yerel hareketlerde de çok iyi puan alamad─▒k” sözleriyle de─čerlendirmesine devam eden  Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, “y─▒llard─▒r her ortamda, her yaz─▒mda vurgulad─▒─č─▒m, 2011 y─▒l─▒nda haz─▒rlad─▒─č─▒m─▒z, bu y─▒l da güncelledi─čimiz Ticari Envanter raporumuzda da belirtti─čimiz gibi, ilçemizin  Marina-Güvercinada-mezarl─▒k üçgeni aras─▒nda kalan 2 km2’lik alana s─▒k─▒┼č─▒kl─▒─č─▒ gün geçtikçe daha çok s─▒k─▒nt─▒ yarat─▒yor ve bunu bir tek sürücüler de─čil, yayalar da görüyor.  4 y─▒l önce de söyledi─čim gibi; bu alanda yo─čunluk yaratan kamu kurulu┼člar─▒, pazaryerleri, bankalar okullar da dahil, yeni planlanmas─▒ ┼×ART olan alternatif merkezlere ta┼č─▒nmal─▒, yoksa bu trafik i┼čkencesine gelecek turist bulunmayacak.”dedi. Ayn─▒ zamanda ilçedeki seyyar sat─▒c─▒lar konusuna da de─činen Akdo─čan aç─▒klamas─▒n─▒n devam─▒nda “ e─čer ┼čartsa (ki bize göre ┼čart de─čil)  Belediye taraf─▒ndan seyyar sat─▒┼č noktalar─▒ yap─▒lmas─▒ gerekir” dedi ve aksi taktirde yarat─▒lan görsel kirlilik ve rahats─▒zl─▒─č─▒n, ilçeye gelen turisti olumsuz etkiledi─čini ve ayn─▒ turistin tekrar gelmesinin beklenmesinin hata oldu─čunu belirtti.

UZUN VADEL─░ V─░ZYON OLU┼×TURULMALI

“Özetle ikinci yar─▒s─▒nda hareketlenen sezon, bu y─▒l beklentilerin alt─▒nda kalmam─▒za neden oldu. Zarar etmezsek ┼čansl─▒ oldu─čumuz bir sezon geçirdik. Günlük popülist politikalarla bir yere varmam─▒z mümkün de─čil. Daha öncede defalarca dedi─čim gibi; uzun vadeli vizyon olu┼čturup, görmek istedi─čimiz Ku┼čadas─▒’n─▒ ad─▒m ad─▒m yaratmal─▒y─▒z” diyen Akdo─čan, aç─▒klamas─▒nda “2015 sezonunu bitirip, 2016 sezonuna haz─▒rlanaca─č─▒z. Ülkemizin içinde bulundu─ču siyasi ┼čartlar ve artan terör olaylar─▒ ile ilgili endi┼čemiz büyük. Ülkemizde öncelikle huzur ve güvenlik sa─članmas─▒n─▒ temenni ediyorum. Bu ikisi olmadan turizm olmaz. Gerilim ve ekonomide ya┼čanan kriz ülke genelindeki turizmi olumsuz etkiledi ve 2016 için de parlak konu┼čmak mümkün de─čil. Yine de dünyada önemli bir destinasyon olan ilçemiz, sorunlar daha da büyümedi─či ve istikrar sa─čland─▒─č─▒ takdirde hedeflerine ula┼čacakt─▒r.” Dedi.

 

    á á