Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

SERDAR AKDO─×AN ┬ôT─░CARET ODASI ├çAR┼×ILARDAK─░ SORUNLARLA ─░LG─░L─░ ├ťZER─░NE D├ť┼×EN─░ YAPMAKTADIR┬ö
blank

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan yapt─▒─č─▒ aç─▒klamada, Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ olarak çar┼č─▒larda ya┼čanan sorunlara yönelik çal─▒┼čmalar yapt─▒klar─▒n─▒, ama çözüm için tüm kurumlar─▒n ve ilgili derneklerin duyarl─▒ ve çözüm odakl─▒ olarak hareket etmeleri gerekti─čini vurgulad─▒. Akdo─čan; “Ayr─▒ca en çok ┼čikayet konusu olan recomende sistemi ve komisyon oranlar─▒ konusu bugünün problemi de─čildir. Oda kay─▒tlar─▒m─▒zda, yakla┼č─▒k 15 y─▒ldan beri özellikle sezon ba┼č─▒ dönemlerinde üyelerimiz taraf─▒ndan ┼čikayet konusu olmaktad─▒r. Bu nedenle konuyu bugünün problemi olarak de─čil, 15-20 y─▒ll─▒k sistem problemi olarak görmek gerekir. Bize göre en önemli husus, recomende dükkan olmak isteyen dükkan sahiplerinin y─▒llar içerisinde verdikleri tavizler neticesinde yükselen fahi┼č komisyon oranlar─▒ nedeniyle, al─▒┼čveri┼č sisteminin çökmek üzere oldu─čudur. Daha öncede yaz─▒l─▒ olarak da yapt─▒─č─▒m─▒z uyar─▒lar, komisyon alan ve veren taraflar─▒n ┼čapkalar─▒n─▒ önlerine koyarak daha adil ve uygulanabilir bir sistem de─či┼čikline gitmeleridir. Bu sistem, bu çark─▒n d─▒┼č─▒nda kalan di─čer esnaflar─▒n haklar─▒n─▒ da gözeten adil bir sistem olmal─▒d─▒r” dedi.

Ticaret Odas─▒’n─▒n talebiyle geçti─čimiz y─▒l May─▒s ay─▒nda bu konuda, Ticaret Odas─▒’nda bir toplant─▒ gerçekle┼čti─čini vurgulayan Akdo─čan; “Odam─▒z giri┼čimiyle, Ku┼čadas─▒ Kaymakam─▒, gemi acentalar─▒ sahipleri ile özellikle ┼čikayetçi olan esnaf─▒ bir araya getirdik. Sorunlar─▒n muhataplar─▒ ilk a─č─▒zdan birbirlerini dinledi, yap─▒lan bas─▒n aç─▒klamas─▒ndaki sorunlar bu toplant─▒da da görü┼čüldü, üst düzeyde tart─▒┼č─▒ld─▒” dedi. Önemli olan─▒n toplant─▒ sonras─▒nda belirlenen sorunlar─▒ çözüme kavu┼čturmak oldu─čunu belirten Akdo─čan sözlerini ┼čöyle sürdürdü; “Ticaret Odas─▒ olarak, ben ve Yönetim Kurulum ticaretin içinde yer alan ki┼čiler olarak, çar┼č─▒larda ya┼čanan sorunlar─▒n fark─▒nday─▒z, bunun için de çal─▒┼čmalar─▒m─▒z─▒ sürdürüyoruz.

Yine çok önemli bir hususta, yerelde ya┼čad─▒─č─▒m─▒z bu konunun global, ekonomik verilerle de kar┼č─▒la┼čt─▒r─▒lmas─▒n─▒n yap─▒lmas─▒, geli┼čen lojistik sektörünün, teknolojinin ve internet dünyas─▒n─▒n talep edilen mala ula┼č─▒m─▒ kolayla┼čt─▒rd─▒─č─▒n─▒, ayr─▒ca arac─▒s─▒z olan bu sistemlerin

mal─▒ çok daha ucuza ve daha kolay elde etmeye yarad─▒─č─▒n─▒ görmek gerekir. Yine son 20 y─▒lda Türkiye ekonomisinin çok güçlendi─čini, Türk paras─▒n─▒n 20 y─▒l önceye göre de─čerinin çok fazla artmas─▒ neticesinde yabanc─▒ paralar─▒n al─▒m gücünün çok dü┼čtü─čünü ve bunun da ülkemizi pahal─▒ bir ülke haline getirdi─čini, do─čal olarak da al─▒┼čveri┼člerin eskiye oranla azald─▒─č─▒n─▒ görmek gerekir.

Al─▒┼čveri┼č azl─▒─č─▒n─▒ tek bir nedene ba─člayarak i┼čin içinden ç─▒kmak kolay olabilir. Konuya daha global bakmak ve geli┼čen dünya ticaret sistemlerine adapte olmak, üyelerimizi sadece Ku┼čadas─▒’na gelen turiste mahkum olmaktan kurtaracakt─▒r, koskoca bir dünyaya mal satma olanaklar─▒ getirecektir. Haks─▒zl─▒klara kar┼č─▒ durmak elbette çok önemlidir, ancak kendimizi geli┼čtirmek ve dünya ile rekabet edecek duruma gelmek de çok önemlidir” dedi.

    á á