Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

KU┼×ADASI T─░CARET ODASI Y├ľNET─░M KURULU BA┼×KANI SERDAR AKDO─×AN 2014┬ĺ├ť VE YEN─░ GELEN YILI DE─×ERLEND─░RD─░
blank

YILI DE─×ERLEND─░RD─░

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan, geride b─▒rakt─▒─č─▒m─▒z 2014 y─▒l─▒n─▒ de─čerlendirdi ve 2015 y─▒l─▒nda Ku┼čadas─▒ ekonomisini ve esnaf─▒n─▒ neler bekledi─či konusunda görü┼člerini aç─▒klad─▒.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’n─▒n gerçekle┼čtirdi─či çal─▒┼čmalar─▒, etkinlikleri ve projeleri ile ilgili de bilgi veren Akdo─čan, 2014’ün en önemli konusunun Çevre Yolu oldu─čunu söyledi.

2014 YILINDA ─░LÇEM─░ZE ÇEVRE YOLU DAMGA VURDU

─░yisiyle kötüsüyle geride b─▒rakt─▒─č─▒m─▒z 2014 y─▒l─▒nda Ku┼čadas─▒ ile ilgili en önemli konunun çevre yolu ve yolla ilgili ya┼čanan s─▒k─▒nt─▒lar oldu─čunu söyleyen Akdo─čan sözlerini ┼čöyle sürdürdü;  Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ olarak yapt─▒─č─▒m─▒z resmi i┼člemlerin yan─▒nda üyelerimizin ve Ku┼čadas─▒’n─▒n ekonomisine ve yarar─▒na olacak her yerde olmaya çal─▒┼č─▒yoruz ve gördü─čümüz yanl─▒┼člar─▒n da kar┼č─▒s─▒nda duruyoruz.  Ku┼čadas─▒’n─▒n belli bir merkezde s─▒k─▒┼čm─▒┼č oldu─čunu sürekli olarak gündeme getirdik. Bu vaziyet, bir çok sorunu da  beraberinde getirmi┼č durumda. Bunun en ba┼č─▒nda ise trafik sorunu gelmektedir. Zaman─▒nda çevre yolu projesi ve büyük bir yat─▒r─▒m olan yol ise, hizmetten çok sorun getirmi┼č, çevre yolunda i┼čyerleri bulunan esnaf─▒ ve Ku┼čadas─▒ halk─▒n─▒ zor durumda b─▒rakm─▒┼čt─▒r.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ olarak bizler bu konuda  çevre yolu esnaf─▒n─▒ ve konunun muhataplar─▒n─▒ biraraya getirerek toplant─▒lar düzenledik. Ar-Ge birimimizin konuyla ilgili haz─▒rlad─▒─č─▒ raporu her makama ula┼čt─▒rd─▒k ve sözlü olarak da her ortamda gündeme getirdik.  TOBB Ba┼čkan─▒ Say─▒n M. Rifat Hisarc─▒kl─▒o─člu’na iletti─čimiz rapor kendisi arac─▒l─▒─č─▒yla Ula┼čt─▒rma Bakan─▒na ve yaz aylar─▒nda Ba┼čbakana iletilmi┼čtir. Ankara’da Yönetim olarak Millet Meclisinde ziyaret etti─čimiz Ak Parti Milletvekillerine konuyu bizzat ilettik. Konuyu tüm yerel yönetimlere

de ilettik. Ayd─▒n Büyük┼čehir Belediye Ba┼čkan─▒ Özlem Çerçio─člu’na çözüm önerisiyle beraber sunduk. Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ olarak bu konuda üzerimize dü┼čeni yapt─▒k ve yapmaya, konunun takipçisi olmaya devam edece─čiz. 2015 Y─▒l─▒nda esnaf─▒m─▒z─▒n da, Ku┼čadas─▒ halk─▒n─▒n da daha fazla zarar görmeden bu sorunun çözülmesini umuyoruz.” Dedi.

E─×─░T─░MLER─░M─░ZDEN B─░NLERCE K─░┼×─░ YARARLANDI

Akdo─čan aç─▒klamas─▒n─▒n devam─▒nda; “Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ olarak 2014 y─▒l─▒ içerisinde daha önceki y─▒llarda oldu─ču gibi sertifikal─▒-sertifikas─▒z e─čitimlerimiz, konferanslar─▒m─▒z, seminer ve panellerimiz devam etti.  Giri┼čimcilik e─čitimlerimize kat─▒lanlar, i┼čletmelerini açarak Ku┼čadas─▒ ekonomisine katk─▒da bulunmaya devam ederken, üyelerimiz için al─▒nmas─▒ zorunlu e─čitimler de, ilk yard─▒m, hijyen vs. Odam─▒zda verilmeye devam etti. E─čitimlerimizden 2009-2014 y─▒llar─▒ aras─▒nda toplam 6025 ki┼či yararlan─▒rken, 2014 y─▒l─▒ içerisinde Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Halk E─čitim Merkezi Müdürlü─čü ve Esnaf ve Sanatkarlar Odas─▒ i┼čbirli─čimizle gerçekle┼čen al─▒nmas─▒ zorunlu hijyen e─čitimlerinden yakla┼č─▒k 7000 ki┼či yararland─▒” dedi ve Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’n─▒n 2014 y─▒l─▒ ba┼člar─▒nda yenilenen Akreditasyon belgesiyle 5 y─▒ld─▒zl─▒ hizmet vermeye devam etti─čini belirtti.

2014 Y─▒l─▒ sezon ba┼č─▒nda ilçemizde ç─▒kan bir ─░┼čhan─▒  yang─▒n─▒nda zarar gören esnaf için yard─▒m kampanyas─▒ ba┼člatt─▒klar─▒n─▒ dile getiren Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan,  sezonda çar┼č─▒ esnaf─▒n─▒n gemi acentalar─▒yla ilgili sorunlar─▒nda da Oda olarak duyars─▒z kalmad─▒klar─▒n─▒ ve düzenledikleri bir toplant─▒yla gemi acentalar─▒n─▒ ve çar┼č─▒ esnaf─▒n─▒ biraraya getirerek sorunlar─▒n görü┼čülmesini sa─člad─▒klar─▒n─▒, çar┼č─▒ esnaf─▒yla sorunlar─▒ çar┼č─▒da da görü┼čtüklerini ifade etti.

TANITIMIN TEK ELDEN YAPILMASINI HEDEFLED─░K

Belediye Ba┼čkan─▒ Özer Kayal─▒ ile seçimlerden sonra bir toplant─▒ yapt─▒klar─▒n─▒ belirten Akdo─čan, Ku┼čadas─▒ ile ilgili sorunlar─▒, liman ve çar┼č─▒ esnaf─▒n─▒n s─▒k─▒nt─▒lar─▒ ilettiklerini ve çok önem verdikleri tan─▒t─▒m─▒n tek elden yap─▒lmas─▒ konusunu gündeme getirdiklerini belirterek sözlerini ┼čöyle sürdürdü; En büyük gelir kap─▒m─▒z olan turizmin geli┼čmesi ve ilçemize para girmesi için tan─▒t─▒m önemli. Bu nedenle Ku┼čadas─▒’n─▒n tan─▒t─▒m─▒na çok önem veriyoruz. Bu konuda en iyi foto─čraf ar┼čivi ve tan─▒t─▒m materyalleri Odam─▒zda bulunuyor. Foto─čraf bankam─▒z─▒ olu┼čturmam─▒zda ve Ku┼čadas─▒’n─▒n tan─▒t─▒m─▒nda büyük faydas─▒ olan Ulusal Foto─čraf Yar─▒┼čmam─▒z, bu y─▒l da geni┼č kat─▒l─▒mla gerçekle┼čti ve üyelerimizin de kullan─▒m─▒na aç─▒k olan  foto─čraf bankam─▒z, özellikle Ku┼čadas─▒ ile ilgili çok güzel foto─čraflar kazand─▒. Amac─▒m─▒z ba┼čta Ku┼čadas─▒ Belediyesi olmak üzere tüm kurumlarla bir araya gelerek, tan─▒t─▒m konusunda birlik olu┼čturmak ve tan─▒t─▒m─▒n tek elden yap─▒lmas─▒n─▒ sa─člamak. 2014 y─▒l─▒nda bu konuda giri┼čimlerde bulunduk, di─čer kurumlar─▒n da s─▒cak bakt─▒─č─▒ tan─▒t─▒m konusundaki birlikteli─či 2015 y─▒l─▒nda hayata geçirerek, profesyonellerle çal─▒┼čmay─▒ ve Ku┼čadas─▒’n─▒ özellikle sosyal medya arac─▒l─▒─č─▒ ile tan─▒tmay─▒ amaçl─▒yoruz.

2014 y─▒l─▒ içerisinde, Ku┼čadas─▒’n─▒n tan─▒t─▒m─▒ amac─▒yla Anadolu jet magazin dergisi yetkililerini Ku┼čadas─▒’na davet ettik ve derginin Temmuz say─▒s─▒nda kapa─č─▒na ta┼č─▒d─▒─č─▒ Ku┼čadas─▒’n─▒n tan─▒t─▒m─▒n─▒ yüzbinlerce ki┼čiye yapt─▒k. Bu y─▒l 5 ya┼č─▒n─▒ geride b─▒rakan dergimiz Ku┼čadas─▒ Güvercin ile de tüm üyelerimize ula┼č─▒yoruz ve Ku┼čadas─▒’n─▒n tan─▒t─▒m─▒na katk─▒da bulunuyoruz. Ayr─▒ca limandaki barkovizyonun yerini de─či┼čtirerek limandan ç─▒kan turistlerin rahatça görebilece─či bir konuma getirdik ve haz─▒rlataca─č─▒m─▒z Ku┼čadas─▒ ve çar┼č─▒lar─▒n yer alaca─č─▒ tan─▒t─▒m filmiyle, i┼člevsellik kazanacak olan barkovizyonun tan─▒t─▒ma destek olaca─č─▒n─▒ dü┼čünüyoruz. GEKA’ya sundu─čumuz “Ku┼čadas─▒ Turizminin Yeniden Pazarlanmas─▒ Stratejisi” ba┼čl─▒kl─▒ projemiz ba┼čar─▒l─▒ bulundu ve sözle┼čme imzalayarak start verdik. Bu projenin sonuçlar─▒n─▒n da tan─▒t─▒m ad─▒na yol gösterici olaca─č─▒n─▒ dü┼čünüyorum.

B─░Z─░M VE ÇOCUKLARIMIZIN YA┼×AMAKTAN MUTLU OLACA─×I B─░R KU┼×ADASI ÖNCEL─░─×─░M─░Z

Her zaman oldu─ču gibi 2014 y─▒l─▒nda da üyelerin yarar─▒na giri┼čimlerde bulunuldu─čunu, bankalar ve çe┼čitli kurulu┼člarla protokoller imzaland─▒─č─▒n─▒ belirten Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan konu┼čmas─▒n─▒n devam─▒nda; Odan─▒n Ar-Ge biriminin haz─▒rlad─▒─č─▒ raporlar─▒n sorunlara ve gelece─če ─▒┼č─▒k tutmaya devam etti─čini, liseli gençlere yönelik yap─▒lan anket çal─▒┼čmas─▒n─▒n sonuçlar─▒n─▒n ise çok çarp─▒c─▒ oldu─čunu ve üzerinde dü┼čünülmesi gerekti─čini söyledi. Akdo─čan; Anket sonuçlar─▒na göre çocuklar─▒m─▒z Ku┼čadas─▒’nda ya┼čamaktan çok mutlu de─čil ve gelecekte ya┼čamlar─▒n─▒ burada sürdürmeyi dü┼čünmeyenler ço─čunlukta. Bu konuda çal─▒┼čmal─▒ ve her zaman belirtti─čim gibi öncelikle bizim ve çocuklar─▒m─▒z─▒n ya┼čamaktan keyif alaca─č─▒ bir Ku┼čadas─▒ yaratmal─▒y─▒z. Dedi.

2015 SEZONU OLUMLU GÖRÜNÜYOR AMA Y─░NE DE TEDB─░RL─░ OLMALIYIZ

Ku┼čadas─▒ turizminde olumlu geli┼čmeler ya┼čand─▒─č─▒n─▒, Ku┼čadas─▒’n─▒n eski ivmesini özellikle yerli turistte kazanmaya ba┼člad─▒─č─▒n─▒ belirten Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan; her türlü olumsuzlu─ča ra─čmen yakalad─▒─č─▒m─▒z bu ç─▒k─▒┼č─▒ 2015 y─▒l─▒nda da sürdürece─čimizi dü┼čünüyorum. Özellikle yerli turiste dikkat etmeli ve onlar─▒ kazanmal─▒y─▒z. ─░lçemizde güzel ┼čeyler oluyor bu yap─▒lan yat─▒r─▒mlarla da ortada. KOMER’in gelecekte ikinci bir liman─▒m─▒z olaca─č─▒n─▒ daha önce de vurgulam─▒┼čt─▒m. Türkiye olarak da turizmden beklentimiz çok büyük. Ülkemizde turizmin ilk ba┼člad─▒─č─▒ yerlerden olan ilçemizin de bu ç─▒k─▒┼čtan yararlanaca─č─▒n─▒ ve önümüzdeki sezonun olumlu geçece─čini dü┼čünüyorum ama piyasalar ve yakla┼čan genel seçimlerle birlikte siyasi yap─▒daki dengeler de çok önemli. Avrupa’daki durgunluk da bizi etkileyebilir. ─░yi takip edip, tedbiri elden b─▒rakmadan, risk analizi yaparak hareket etmeliyiz “sözleriyle sezonun bereketli geçmesini diledi ve 2015 y─▒l─▒ herkese hay─▒rl─▒ olsun dedi.

 

    á á