Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

KU┼×ADASI T─░CARET ODASI┬ĺNIN ┬ôGEN├çL─░─×─░N KU┼×ADASI┬ĺNA VE T─░CARETE BAKI┼×I┬ö ANKET ├çALI┼×MASINDAN ├çARPICI SONU├çLAR ├çIKTI
blank

Ku┼čadas─▒ ve bölgemiz ile ilgili pek çok konuda raporlar haz─▒rlam─▒┼č bir kurum olan Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’n─▒n, son olarak gerçekle┼čtirdi─či “Gençli─čin Ku┼čadas─▒’na ve Ticarete Bak─▒┼č─▒” konulu anket çal─▒┼čmas─▒ndan çarp─▒c─▒ sonuçlar ç─▒kt─▒.

Ku┼čadas─▒’n─▒n, bölgemizin ve ülkemizin gelece─či olan gençlerin görü┼člerini yans─▒tmas─▒ aç─▒s─▒ndan ayr─▒ bir öneme sahip olan anket çal─▒┼čmas─▒ 9., 10., 11. ve 12 s─▒n─▒flardan toplam 2567 ö─črencinin kat─▒l─▒m─▒yla gerçekle┼čti.

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’n─▒n anketine cevap veren ö─črencilerin, gelecekte Ku┼čadas─▒’n─▒n Kaymakam─▒, Cumhuriyet Savc─▒s─▒, Emniyet Müdürü, Milli E─čitim Müdürü, Ticaret Odas─▒ Ba┼čkan─▒ olmas─▒, ilçemiz ekonomisine yön verecek i┼čadamlar─▒m─▒z / i┼čkad─▒nlar─▒, çe┼čitli kurumlarda görev alacak ve Ku┼čadas─▒’na hizmet edecek ö─čretmenler, doktorlar, avukatlar, mühendisler, bankac─▒lar, tacirler, turizmcilerden olu┼čmas─▒, anket çal─▒┼čmas─▒ndan ç─▒kan sonuçlar─▒n ne kadar önemli oldu─čunu bir kez daha gözler önüne sermektedir.

“Gençli─čin Ku┼čadas─▒’na ve Ticaretine Bak─▒┼č─▒” anket çal─▒┼čmas─▒n─▒n amac─▒, yak─▒n gelecekte ilçemizi yönetecek, çe┼čitli kademelerde görev alacak, ilçemiz ekonomisine ve ticaretine yön verecek olan gençlerin görü┼člerini almak, Ku┼čadas─▒’na ve ticarete bak─▒┼člar─▒ hakk─▒nda fikir elde etmektir.

SERDAR AKDO─×AN; ANKET SONUÇLARI ÜZER─░NDE DÜ┼×ÜNMEL─░Y─░Z.

Ku┼čadas─▒’n─▒n gelece─čini yönlendirecek gençler üzerinde yap─▒lan anket sonuçlar─▒yla ilgili bir aç─▒klama yapan Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Yönetim Kurulu Ba┼čkan─▒ Serdar Akdo─čan,” Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒ Ar-Ge birimi, ba┼čar─▒l─▒ bir çal─▒┼čmaya daha imza atm─▒┼č ve gelece─čimiz olan Ku┼čadal─▒ gençlerin, Ku┼čadas─▒ ve ticarete bak─▒┼č─▒ndan ilginç sonuçlar ortaya ç─▒km─▒┼čt─▒r. Özellikle Ku┼čadas─▒ ile ilgili sorulara verdikleri cevaplar─▒yla gençli─čin dü┼čünceleri üzerinde hepimizin dü┼čünmesi gerekmektedir. Ku┼čadas─▒’nda ya┼čamay─▒ / çal─▒┼čmay─▒ dü┼čünüyor musunuz? Sorusuna % 54, 12 hay─▒r cevab─▒ gelmesi ve Ku┼čadas─▒’n─▒n en önemli sorunu nedir? sorusuna verilen cevaplar çarp─▒c─▒d─▒r. Üzerlerinde hepimizin çok ciddi olarak dü┼čünmesi ve çözüm bulmak için çal─▒┼čmas─▒ gerekmektedir” dedi.

Anket Sonuçlar─▒ ile ilgili Özet Bilgi:

Ankete yan─▒t veren toplam 2657 ö─črencinin 935 adeti 9.s─▒n─▒fta, 622 adeti 10.s─▒n─▒fta, 622 adeti 11.s─▒n─▒fta ve 478 adeti 12.s─▒n─▒fta okumaktad─▒r (2013-2014 E─čitim-Ö─čretim döneminde) Anketimize cevap veren 2567 ö─črencinin 1047 adeti k─▒z ö─črenci, 1610 adeti erkek ö─črencidir.

Bu ö─črencilerden 1375 tanesi hiçbir e─čitim imkân─▒ndan yararlanamamakta, 672 tanesi dershaneye gitmektedir. Dershaneye giden 672 ö─črenciden 73 tanesi ayn─▒ zamanda özel ders almakta, 27 tanesi dil kursuna gitmekte, 37 tanesi müzik, dans, spor kursuna gitmektedir. 2 ki┼či tüm e─čitim imkânlar─▒ndan (yurt d─▒┼č─▒ e─čitim, dershane, özel ders, dil kursu, müzik-dans-spor) yararlanmaktad─▒r. 3 ki┼či yurt d─▒┼č─▒ e─čitim, dershane ve özel ders imkân─▒ndan yararlanmaktad─▒r. 549 tanesi müzik, dans, spor okuluna gitmektedir.

Ankette Lise E─čitiminizden Sonra Üniversiteye gitmeyi dü┼čünüyor musunuz? Sorusuna cevap veren 2657 ö─črencimizden 2484’ü evet, 129 tanesi hay─▒r cevab─▒ vermi┼čtir.

Ö─črencilerimiz, hukuk, t─▒p, hem┼čirelik, gemi yönetimi, denizcilik, psikoloji, muhasebe, bankac─▒l─▒k, iktisat, i┼čletme, turizm, edebiyat, yabanc─▒ dil, makine mühendisli─či, in┼čaat mühendisli─či, psikolojik dan─▒┼čma ve rehberlik gibi bölümleri istemektedirler.

En büyük hayaliniz nedir? sorusuna ö─črencilerimiz; üniversiteyi kazanmak, iyi bir i┼č sahibi olmak, kaptan olmak, futbolcu olmak, iyi bir stilist olmak, beyin cerrah─▒ olmak, dünya turuna ç─▒kmak, zengin olmak, çok ünlü bir a┼čç─▒ olmak, kendi i┼čimi kurmak, avukat olmak, psikolog olmak, kariyer sahibi olmak, kendini ifade edebilen özgür bir birey olmak, ba┼čar─▒l─▒ bir i┼č kad─▒n─▒ olmak, turist rehberi olmak, doktor olmak ┼čeklinde yan─▒tlar vermi┼čler.

Gelecekte Ku┼čadas─▒’nda Ya┼čamay─▒ / Çal─▒┼čmay─▒ Dü┼čünüyor musunuz? Sorusuna anketimize cevap verenlerin % 54,12’si hay─▒r cevab─▒ vermi┼čtir. Bu, üzerinde dü┼čünülmesi gereken bir orand─▒r.

Gelecekte nas─▒l bir i┼čte çal─▒┼čmay─▒ dü┼čünüyorsunuz? Sorusuna cevap veren 2657 ö─črencimizin % 35’i özel sektör, % 34,85’i devlet olarak cevap vermi┼čtir. Kendi i┼činizi kuracaksan─▒z hangi sektörde olacak sorusuna ö─črencilerimizin % 22,11’i, % 12,10’u in┼čaat / emlak, % 6,95’i g─▒da cevab─▒n─▒ vermi┼čtir.

 

Sizce Ku┼čadas─▒'n─▒n en önemli sorunu nedir? Anket çal─▒┼čmas─▒n─▒n en önemli sorular─▒ndan birisidir. Gençlerimize göre ilçemizin en önemli sorunu çevre ve betonla┼čmad─▒r. Bu iki sorunu insan ili┼čkileri ve altyap─▒ takip etmektedir.

Ku┼čadas─▒’nda ya┼čamaktan mutlu musunuz? sorusuna “Evet” cevab─▒ verenler bunun nedenlerini; ailem burada, arkada┼člar─▒m burada, burada do─čdum, güzel bir ilçe, güzel bir konuma sahip, yaz─▒n çok güzel, turizm ┼čehri olarak belirtmi┼člerdir.

Ku┼čadas─▒’nda ya┼čamaktan mutlu musunuz? sorusuna “Hay─▒r” cevab─▒ verenler ise bunun nedenlerini; ailem burada de─čil, buras─▒ çok s─▒k─▒c─▒, i┼č imkanlar─▒ az, sosyal ve kültürel faaliyetler az, küçük bir yer, büyük┼čehirde ya┼čamak istiyorum, insan ili┼čkileri iyi de─čil, çevre yönünden kötü, sayg─▒ dürüstlük yok olarak belirtmi┼člerdir.

 

Anket sonuçlar─▒ ile ilgili ayr─▒nt─▒l─▒ rapor EKTED─░R.

 

á á