Haberler

TŘm sekt÷rlere ait haberler aylara g÷re listelenmektedir. Haberlerin išeri­ini g÷rmek išin ba■lřklarřn Řzerine třklayřnřz.

ANADOLU JET MAGAZ─░N┬ĺde KU┼×ADASI
blank

Ku┼čadas─▒ Ticaret Odas─▒’n─▒n, Ku┼čadas─▒’n─▒n tan─▒t─▒m─▒ amac─▒yla ba┼člatt─▒─č─▒ çal─▒┼čmalar dahilinde, Ku┼čadas─▒’na gelerek 5 gün süreyle izlenimlerini yazan ve bol bol foto─čraf çeken Anadolu Jet Magazin dergisi ekibi, Temmuz say─▒s─▒nda Ku┼čadas─▒’n─▒ kapa─č─▒na ta┼č─▒d─▒ ve Ku┼čadas─▒’ndan övgüyle bahsetti.

Ku┼čadas─▒’n─▒n sokaklar─▒, plajlar─▒, sosyal ya┼čam─▒, el sanatlar─▒, çar┼č─▒s─▒ ve yak─▒n çevresinin foto─čraflar─▒yla 8 sayfa yer bularak yüzbinlere ula┼čt─▒─č─▒ Anadolu Jet Magazin dergisinde Ku┼čadas─▒ ekteki yaz─▒ ile yer ald─▒.

Anadolu Jet Magazin - Temmuz 2014

Her ┼×ey Dâhil Ku┼čadas─▒

─░lk yerle┼čimi milattan önceki tarihlere uzanan bir co─črafyad─▒r Ku┼čadas─▒. Onlarca medeniyete ev sahipli─či yapan ve her gelenin izini b─▒rakt─▒─č─▒ bu bölgeye girdi─činiz andan itibaren sizi büyülü bir atmosfer kar┼č─▒lar; rengârenk bir körfez, p─▒r─▒l p─▒r─▒l plajlar ve ya┼čayan bir ┼čehir.

Sahil ┼čeridi, Ku┼čadas─▒’nda görülmesi gereken yerlerin en ba┼č─▒nda. ─░çinde halka aç─▒k hizmet veren Mavi Bayrakl─▒ Kad─▒nlar Plaj─▒’nda bulunan uzun sahil hatt─▒, keyifli yürüyü┼člerin vazgeçilmez adresi. Yine sahil ┼čeridinde bulunan Ku┼čadas─▒ Liman─▒, a─č─▒rlad─▒─č─▒ konuklar─▒ bak─▒m─▒ndan önemli. Türkiye’nin en önemli kruvaziyer limanlar─▒ndan biri olan Ku┼čadas─▒ Liman─▒’nda her an dev boyutlarda bir kruvaziyer gemisine rastlayabilirsiniz.

Sahil ┼čeridinde irili ufakl─▒ pek çok kafe ve restoran ile hem yöresel

yöresel lezzetlerin, hem de dünya mutfa─č─▒n─▒n en leziz örneklerini tadabilir, denize naz─▒r bir manzarada dostlar─▒n─▒zla keyifli sohbetlerde bulunabilirsiniz.

Ku┼čadas─▒’na büyük emek veren Osmanl─▒ dönemi sadrazam─▒ Öküz Mehmet Pa┼ča’n─▒n 1618 y─▒l─▒nda yapt─▒rd─▒─č─▒, Ku┼čadas─▒’n─▒n önemli bir sembolü olan kervansaray, liman─▒n hemen kar┼č─▒s─▒nda. Bu kervansaray ile ba┼člayan çar┼č─▒ ise hem kruvaziyer yolcular─▒n─▒n hem de ziyaretçilerin büyük ilgi oda─č─▒. Çar┼č─▒ boyunca irili ufakl─▒ pek çok dükkanda el eme─či ürünleri de ünlü markalar─▒n ürünlerini de uygun fiyatlara sat─▒n alabilirsiniz.

Çar┼č─▒da gezerken bak─▒┼člar─▒n─▒z─▒ gökyüzüne çevirdi─činizde tek ┼čerefeli bir minare ile kar┼č─▒la┼čacaks─▒n─▒z. Kaleiçi Camii, Ku┼čadas─▒’nda bulunan en eski cami olarak bilinir. Yine Öküz Mehmet Pa┼ča taraf─▒ndan 1618 y─▒l─▒nda yapt─▒r─▒lan bu camideki Osmanl─▒ esintisi hemen kendini belli ediyor.

Ku┼čadas─▒’na ad─▒n─▒ veren ve ilçenin sembolü olan Güvercin Adas─▒, ana karaya bir mendirek ile ba─član─▒yor. Ada üzerinde bulunan ve tarihi Bizansl─▒lara kadar uzanan kalenin içine girdi─činiz zaman Ku┼čadas─▒’nda oldu─čunuzu hissedersiniz. Ku┼č c─▒v─▒lt─▒lar─▒yla renklenen kaleden hem Ku┼čadas─▒’na genel bir bak─▒┼č atabilir hem de bu tarihi eserin içerisinde keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Çar┼č─▒dan yukar─▒ya ç─▒k─▒p Ku┼čadas─▒’n─▒n eski ┼čehir olarak adland─▒r─▒lan bölümüne girmenizle birlikte çiçek kokular─▒n─▒n sizi kar┼č─▒lamas─▒ hiç de süpriz olmayacak. Buradaki tarihi evler, Ege mimarisinin en güzel ta┼č ustal─▒─č─▒ örneklerini yans─▒t─▒r. Arnavut kald─▒r─▒ml─▒ dar sokaklarda her an kar┼č─▒la┼čabilece─činiz ilgi çekici bir renk cümbü┼čü ile ┼ča┼č─▒rmaya haz─▒r olun.

Efes: Uygarl─▒klar─▒n Be┼či─či
Ku┼čadas─▒’na yakla┼č─▒k 30 kilometre mesafede bulunan Efes Antik Kenti, tarihin ve medeniyetin canl─▒ bir örne─či olarak kar┼č─▒m─▒zda duruyor. Kurulu┼ču milat öncesine dayanan bu kente ad─▒m─▒n─▒z─▒ att─▒─č─▒n─▒z andan itibaren Helen ve Roma dönemlerinde gezinmeye ba┼čl─▒yorsunuz.

Efes’in en bilinen sembolü Büyük Tiyatro bütün ihti┼čam─▒yla kar┼č─▒l─▒yor sizi. Dönemin halklar─▒n─▒n büyük bir co┼čkuyla tezahürat yapt─▒─č─▒n─▒ duyuyorsunuz adeta. Her ta┼č─▒n üstünde bir detay görmek mümkün Efes’te.

┼×imdiki pazar yerlerine denk gelen Agora’daki sat─▒c─▒lar geliyor gözünüzün önüne… Sonra Celcus Kütüphanesi, devasa cephesiyle kar┼č─▒n─▒za ç─▒k─▒yor. 106 y─▒l─▒nda ölen Efes Valisi Celcus’un an─▒t mezar─▒n─▒n üstüne o─člu taraf─▒ndan yapt─▒r─▒lan kütüphanenin merdivenleri, ┼čimdi dinlenmek için oturan ziyaretçilerle dolu.

Celcus Kütüphanesi’ne veda edip yukar─▒ do─čru yürüyoruz. Hemen sa─č─▒m─▒zda üstü ve yanlar─▒ korumaya al─▒nm─▒┼č bir site dikkatimizi çekiyor. Yamaç evlerdeyiz. Efes’in tamam─▒na hakim bir yamaca kurulan olan bu oturma birimlerindeki detaylar tüylerimizi ürpertiyor. Günümüze kadar korunmu┼č  fresklere ve mozaiklere bak─▒nca, o günlerdeki ya┼čam─▒ hayallerde kolayl─▒kla canland─▒rmak mümkün.

Bir Sakl─▒ Bahçe: Meryem Ana Evi
Efes’in üst kap─▒s─▒ndan ayr─▒ld─▒ktan sonra yakla┼č─▒k yedi kilometrelik bir t─▒rmanma ┼čeridiyle ula┼č─▒l─▒yor Meryem Ana Evi’ne. Hristiyan inan─▒┼č─▒na göre hac ibadetinin yap─▒ld─▒─č─▒ bir yer olan Meryem Ana Evi, Bülbülda─č─▒’nda yüzlerce y─▒ld─▒r ayakta duran köklü a─čaçlar ve yemye┼čil bir bitki örtüsünün içinde huzur da─č─▒tan bir mekân.

Buray─▒ sadece Hristiyanlar de─čil, her dinden ve inan─▒┼čtan insan ziyaret ediyor. Neredeyse tüm dünya dillerini görebilece─činiz dilek duvar─▒n─▒n ötesine geçince ┼čifal─▒ oldu─čuna inan─▒lan kaynak suyunu içebilece─činiz çe┼čmelere var─▒yorsunuz.

Dinler Mozai─či
Selçuk’a döndü─čümüzde ilk gözümüze çarpan detay, tepedeki kale oluyor. Ayasuluk Tepesi, ilk Efes yerle┼čimlerinden biri olarak biliniyor. Tepeye ç─▒kt─▒─č─▒m─▒zda ise iç içe geçmi┼č bir tarih kar┼č─▒l─▒yor bizleri. Üç farkl─▒ medeniyetin kulland─▒─č─▒ Ayasuluk Kalesi’nin içinde ise St. Jean Bazilikas─▒ bulunuyor. Hz. ─░sa’n─▒n arkada┼člar─▒ndan ve havarilerinden St. Jean’─▒n burada ya┼čad─▒─č─▒na inan─▒l─▒r. Vefat─▒ndan sonra bu tepeye gömülen St. Jean’─▒n mezar─▒ üzerine bugün kal─▒nt─▒lar─▒n─▒ gezdi─čimiz alt─▒ kubbeli bir kilise in┼ča edilmi┼čtir.

Dilek Yar─▒madas─▒
Ku┼čadas─▒’ndan yakla┼č─▒k 25 kilometre uzakl─▒ktaki Büyük Menderes Deltas─▒ – Dilek Yar─▒madas─▒ Milli Park─▒’na girdi─činiz andan itibaren inan─▒lmaz bir do─ča manzaras─▒ ile kar┼č─▒ kar┼č─▒ya kal─▒yorsunuz. ─░çinde ye┼čilin ve mavinin her türlü tonunu bulu┼čturan bu milli park, birbirinden güzel koylar─▒, kanyonu, yürüyü┼č parkuru, botanik zenginli─či ve hayvan çe┼čitlili─či ile adeta bir cennet kö┼česi. Park boyunca inan─▒lmaz manzaralar e┼čli─činde gezinizin keyfini ç─▒karabilirsiniz.

á á