KUŮADASI

Ku■adasř hakkřnda daha detaylř bilgiler edinmek išin KUTO'nun hazřrladř­ř Turizm Analizi isimli sunumu buradan indirebilirsiniz.

KU┼×ADASI: TAR─░H

celciusKu┼čadas─▒'n─▒n ne zaman ve kimler taraf─▒ndan kuruldu─ču kesin olarak bilinmemekte ise de, Ku┼čadas─▒ yak─▒n─▒nda Y─▒lanc─▒ Burnu denilen yerde, Efes'e ba─čl─▒ "Neopolis" ismi ile ─░yonlar taraf─▒ndan kuruldu─ču san─▒lmaktad─▒r.

┼×ehir daha önce, Pilav Da─č─▒n─▒n eteklerinde, "And─▒z Kulesi" denilen yerde kurulmu┼čtur. Bir müddet sonra Bizansl─▒lara ait olan bu k─▒y─▒lara Venedik ve Cenevizliler, ekonomik bak─▒mdan egemen olmu┼člard─▒r.

Ula┼č─▒m güçlükleri nedeni ile Ku┼čadas─▒; And─▒zkulesi mevkiinden al─▒narak bugükü yerinde "Yeni iskele" ismi ile kurulmu┼čtur.

Ku┼čadas─▒'n─▒n ad─▒n─▒ verdi─či Ku┼čadas─▒ Körfezi ve yak─▒n çevresi ilk ça─člardan bu yana çe┼čitli uygarl─▒klar─▒ bar─▒nd─▒rm─▒┼č sanat ve kültür merkezleri ile bilinmektedir.

M.Ö. 3000 y─▒llar─▒nda Lelegler, M.Ö. ll. Yüzy─▒lda Aeolyal─▒lar, M.Ö. 9. Yüzy─▒lda ─░onlar bölgede hakim olmu┼člard─▒r. Büyükmenderes ve Gediz ─▒rmaklar─▒ aras─▒nda kalan alan antik ça─člarda "─░onya" ad─▒n─▒ al─▒r. Tüccar ve denizci olan ─░onlar deniza┼č─▒r─▒ ticaretle k─▒sa zamanda zenginle┼čmi┼čler ve üstün politik güce sahip olmu┼člard─▒r. Tarihte "─░on Kolonileri" ad─▒n─▒ alan 12 ┼čehir kurmu┼člard─▒r.

Ku┼čadas─▒, antik ça─člarda Anadolu'nun Akdeniz'e aç─▒lan ba┼čl─▒ca limanlar─▒ndan biri idi. O devirde "Neopolis" ad─▒ ile an─▒l─▒yordu.

M.Ö. 7. yy'da ba┼čkentleri Sardes olan Lidyal─▒lar yöreye hakim olmu┼člard─▒r.

M.Ö. 546'da ba┼člayan Pers hakimiyeti M.Ö. 334'de Makedonyal─▒ Büyük ─░skender'in tüm Anadolu'yu ele geçirmesine kadar devam eder. Bundan sonra Anadolu'da Yunan Medeniyeti ile yerli Anadolu Medeniyetinin sentezi olarak yepyeni bir ça─č, yepyeni bir sanat ve kültür anlay─▒┼č─▒ hakim olur ve Hellenistik Ça─č ad─▒ ile an─▒l─▒r. Efes, Milet, Priene, Didyma bu devrin en ünlü ┼čehirleridir.

M.Ö. 2.yy.'da Romal─▒lar yöreye egemen olurlar. Hristiyanl─▒─č─▒n ilk y─▒llar─▒nda, Meryem Ana'n─▒n havarilerinden St. Jean ile Efes'e gelip yerie┼čmesiyle buras─▒ bir dini merkez haline gelir. Miletos da Hristiyanl─▒k Ça─č─▒nda Piskoposluk merkezidir. Bizans Ça─č─▒nda "Ania" ad─▒ ile an─▒l─▒r. Ku┼čadas─▒ Ortaça─čda korsanlar taraf─▒ndan kullan─▒lan bir liman olmu┼čtur. 15.yy.'da Venedikliler ve Cenevizliler zaman─▒nda ┼čehir "Scala Nova" ad─▒n─▒ al─▒r.

1186'da ll. K─▒l─▒ç Aslan'─▒n bölgeyi Selçuk Devletine katmas─▒yla Türk egemenli─či ba┼člar. Bölge, bu devirde kervan yollar─▒n─▒n Ege'ye aç─▒lan bir ihraç kap─▒s─▒ olmu┼čtur.

Selçuklu Devletinin y─▒k─▒lmas─▒ndan sonra bölgede Beylikler devri ba┼člar. Bir süre Ayd─▒no─čullar─▒ hakim olur. 15. yy. ortalar─▒nda Osmanl─▒lar─▒n egemenli─čine girer.

Ku┼čadas─▒, 1413 y─▒l─▒nda 1.Mehmet (Çelebi) taraf─▒ndan Osmanl─▒ egemenli─čine kat─▒lm─▒┼čt─▒r. Bu tarihten sonra , ┼čehir tamamiyle Türklerin elinde kalm─▒┼č ve Türklerin yapt─▒─č─▒ eserlerle dolmaya ba┼člam─▒┼čt─▒r. Bunlardan bugünkü Kervansaray ve Ku┼čadas─▒'n─▒ çeviren surlar , Mehmet Pa┼ča taraf─▒ndan yapt─▒r─▒lm─▒┼čt─▒r.

Surlarla çevrili ┼čehre o zaman ancak üç kap─▒dan girilmekteydi. Bu kap─▒lardan bir tanesi, Barbaros Hayrettin Pa┼ča Caddesi ile Kahramanlar Caddesini birbirinden ay─▒rmakta ve üst k─▒sm─▒ bugün ─░lçe Pasaport Amirli─či olarak kullan─▒lmaktad─▒r. Di─čer kap─▒lar bugün mevcut de─čildir.

Küçükada, Bizansl─▒lar için k─▒y─▒lar─▒ koruyan bir ileri karakol idi. Venedikliler ve Osmanl─▒lar taraf─▒ndan ┼čehir için önemli bir askeri üs görevini yapan Güvercinada, 1834 y─▒l─▒nda esasl─▒ bir imar görmü┼č, ünlü kalesi yap─▒lm─▒┼čt─▒r. "Ku┼čadas─▒" ad─▒ bu kaleden gelmektedir.

1954 y─▒l─▒na kadar ─░zmir ─░linin bir ilçesi iken , bu tarihten sonra Ayd─▒n iline ba─članm─▒┼č ve büyük bir geli┼čim göstermi┼čtir.

á á