KUŞADASI

Kuşadası hakkında daha detaylı bilgiler edinmek için KUTO'nun hazırladığı Turizm Analizi isimli sunumu buradan indirebilirsiniz.

KUŞADASI: GENEL BİLGİLER

Aydın il merkezine 71 km. uzaklıkta, Ege Bölgesi'nin denizle buluştuğu kıyı şeridinde yer almaktadır. Kuzeyde Selçuk ve Pamucak, güneyde Dilek Yarımadası ile sınırlanan ilçe merkezi; İzmir, Efes, Meryemana, Milet, Didim, Pamukkale, Marmaris, Bodrum gibi önemli turistik merkezlerin odağında bulunmaktadır. Kuşadası Limanı, Yunanistan'a ait Sisam adasına yakın olması nedeniyle, buraya gelen turistler için Türkiye'nin ikinci önemli deniz kapısıdır.

kusadası genel görünümKuşadası parıltılı bir körfezin sahilleri etrafında kurulmuş sevimli bir liman kentidir. Kademe kademe inerek Ege'nin en güzel koyuna hakim olan ilçe, özellikle tatilcilere hizmet vermektedir. Marinası ziyaretçi yatları ihtiyaç duydukları bütün imkan ve olanakları sağlar. İyi düzenlenmiş otel ve tatil köyleri geniş türde konaklama sunar. Özellikle İngiliz,İrlandalı ve Alman turistler arasında çok tercih edilir. Barları ve balık lokantaları ile ünlüdür. Kuşadası turistik bir bölge olmasının yanı sıra bir çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Antik çağ yazarlarına göre M.Ö 1000 yıllarında kurulan Efes, hıristiyan alemi için kutsal bir yer olan Meryem Ana Evi ve bir çok tarihi eseri burada turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

M.Ö. V. yy başlarında Perslerin egemenliğinde olan şehir, M.Ö. 64 yılında Romalılar'ın ve daha sonra "Scalanova"(Yeni İskele) adını vermişlerdir. 1413 yılında I. Mehmet Çelebi zamanında Osmanlılar tarafından zapt edilmiş ve içinde pek çok kuş yuvası bulunan Güvercinada'ya izafeten adına Kuşadası denmiştir. 1865 yılında ilçe olan Kuşadası'nın şehir merkezi, şimdiki merkezin 4 Km. doğusunda Andız Kulesi mevkiinde olduğu burada bulunan kale duvarları bize bunun doğruluğunu göstermektedir. İlçenin idari yönetimi 1957 yılına kadar İzmir iline bağlı iken, bu tarihte yapılan bir değişiklikle Aydın iline bağlanmıştır.

İlçenin alanı 264 Km2 olup, 2000 Yılı Nüfus Sayımı sonuçlarına göre 65.765 kişi yaşayan ilçede 3 belediye ve 6 köy bulunmaktadır.

İlçe, tarım ve turizm gelirlerine sahip ekonomik bakımdan şanslı bir özelliğe sahiptir. Kışın 70.000 olan nüfus yazın bir milyona varmaktadır. Ülke döviz gelirlerinin yaklaşık %10'u ilçede elde edilmektedir. Artan turizm potansiyeli yanında tarım ve hayvancılık faaliyetleri özellikle köylerde büyük oranda devam etmektedir.


Güvercinada

güvercinada19 yy.da Mora ayaklanması sırasında adalardan gelebilecek saldırılara karşı karakol olarak Osmanlılar tarafından yapılmıştır.


Kruvaziyer ve Yat Limanı

yat limanıKuşadası'nda turist gemilerinin yanaştığı iki adet iskele ve ayrıca 650 yat kapasiteli yat limanı bulunmaktadır. Kuşadası Limanına her mevsim gemiler yanaşmaktadır. Kuşadası limanından Yunan Adası olan Sisam (Samos)'a bahar ve yaz aylarında (1 Nisan - 20 Ekim arası her gün) düzenli olarak yolcu motor seferleri yapılıp, kış aylarında bu seferler charter olarak değişir. Limanda günübirlik ve saatlik piknik turu yapan yolcu motorlar mevcut olup, Mavi Tur yapan yatlar da yat limanında bulunmaktadır.


Cami ve Kervansaray

kervansaraySadrazam Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, 1618 yılında Sadrazam Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır. Dış duvarlarda görülen top delikleri şehrin korsan saldırılarına karşı korunması amacıyla yapılmıştır.

Kale İçi Camii: 1618 yılında Sadrazam Öküz Mehmet Paşa tarafından yaptırılmıştır.


Plajları ve Kaplıcaları

kadınlar deniziKuşadası'nda bulunan plajlar, Kadınlar Denizi Plajı,Güvercin ada Plajı,Yılancı Burnu Plajı, Yavan su Plajı, Kuştur Plajı, Kara ova Plajı, Güzelçamlı Plajı, Sevgi Plajı, Kalamaki Plajıdır.

Kaplıcalar, Çıban (Yavan su ) Kaplıcası, Venüs Kaplıcası, Güzelçamlı kaplıcası Kuşadası'nın önemli kaplıcalarıdır.