KURUMSAL

 

 

 

 

 

 

 

 

 


YAPTIKLARIYLA KUŞADASI TİCARET ODASI

Bu sayımızdaki köşe yazımı, sezon öncesi yaptığımız işlere ve hazırlıklara ayırmak istedim..

2015 kasım ayında Rus uçağının düşmesi ile sinyali verilen ve 2016 sezonunda yaşadığımız turizmdeki kriz beklentisi üzerine hızlandırdığımız tanıtım çalışmaları ve üyelerimiz ve kent sorunları ile ilgili yaptıklarımız hakkında bilgilendirmede eksiğimiz olduğunu ve bilgilendirme yapmak gerektiğini düşünüyorum.

TANITIM KONUSUNDA GÜÇLÜ

Çünkü, görüyorum ki aradan bu kadar süre geçmesine rağmen, hala bu çalışmalardan haberi olmayan ya da göremeyenler var. Öncelikle övünerek söylememiz gerekir ki, 2006 yılında çektiğimiz ilk tanıtım filmi de dahil olmak üzere, tanıtım materyalleri konusunda Kuşadası Ticaret Odası  zengin bir arşive sahiptir. İki adet  büyük tanıtım filmi (üçüncüsü de tamamlanmak üzere) yanı sıra, yüzlerce afiş, poster, magnet, kartpostal, kitap ayracı, ulusal fotoğraf yarışmaları ile zenginleştirdiğimiz 5000’den fazla fotoğraf arşivi ve son bir yıl içerisinde hazırlattığımız ve sosyal medya reklamlarında kullandığımız sektörel tanıtım temalı, 29 adet  55’er saniyelik kısa tanıtım videoları ile, ayrıca sezon başında bir ilke imza atarak yaptırdığımız ve çizimi yaklaşık 6 ay süren illüstrasyon Kuşadası haritamız ve yine aynı ressam tarafından çizdirdiğimiz maskot figürlerimiz ile iddia ediyoruz ki, tanıtım konusunda arşivi ve altyapısı en güçlü ve  en çok çalışan kurum Kuşadası  Ticaret Odası’dır.

SOSYAL MEDYADA 1 NUMARA

Kuşadası tanıtımında bir numara olan KUŞADASI GÜVERCİN isimli web sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız hakkında kaç kişinin bilgisi var açıkçası merak ediyorum. Facebookta takipçi sayısı hızla artarak, Kuşadası nüfusunun 7 katı olan 700.000 rakamına doğru giden bu hesaplar, sadece 2016 yılında 122.000.000  kişiye Kuşadası reklamı yaptı. 2017 yılı başından bugüne kadar da reklam kampanyası hiç ara vermeden  devam ediyor .Ancak üzülerek söylüyorum ki şu an 650.000 olan takipçinin sadece 10.000 kişisi Kuşadası içinden. Haftalık hayran artışı, hakkında konuşanlar, etkileşim oranı gibi kriterlerle facebook analizi yapan sosyal medya değerlendirme şirketi Boomsocial’e göre, Türkiye’deki seyahat ile ilgili sayfalarda hayran sayısı yönünden 9.sırada, hakkında konuşanlar, etkileşim oranları ve haftalık takipçi artışı gibi değerlendirmelerde ise 1.sırada olan KUŞADASI GÜVERCİN isimli facebook sayfamızın %70 oranında yerli, %30 oranında yabancı takipçisi var. Bunların gerçek kişi olduğuna dair analizlerimiz de bulunmaktadır.

“Peki bunun ne faydası oldu?“ derseniz 2015 yılında emniyet kayıtlarına göre Kuşadası’nda  konaklayan yerli turist sayısı 1.250.000 kişiyken, 2016 yılında bu rakam 1.980.000 ‘e çıktı. Artış oranı %57. Bu artışta bizim de önemli bir payımız olduğunu düşünüyorum. Özetle, kişisel değil kamusal anlamda fayda sağlayan bir kurumdur Kuşadası Ticaret Odası. Bu sebeple de  “ben aidat ödüyorum, ama bana faydası yok” diye düşünmeyelim. Bu artışın, tüm üyelerimize faydası olduğu kuşkusuzdur.

SORUNLARA DUYARLI

Çevre yolu ve Salı pazarında yapılan, iki tane faydasız yatırımın ilçemize verdiği zarar ortadadır. Özellikle çevre yolu ile ilgili google arama motoruna  Kuşadası çevre yolu sorunları” yazarak sorgularsanız Ticaret Odası’nın bu sorunla ne kadar mücadele ettiğini göreceksiniz. Yine Salı pazarı ile ilgili yol yapım çalışmalarından önce Aydın Büyükşehir Belediyesi‘ne yazdığımız uyarı yazısı da Odamız kayıtlarında mevcuttur. Hali hazırda, çevre yolunda dükkanlarının önüne araç giremeyen işletmeler için de, araç geçiş izin belgesi  çalışmalarımız devam etmektedir.

LOBİ FAALİYETLERİNDE AKTİF

Sezon öncesi ilçemizin hali maalesef ortadaydı. Aydın Büyükşehir Belediyesi, Kuşadası Belediyesi, Aydem doğal gaz borusu döşenmesi ve en ağırı da Davutlar kavşağı ile Kuşadası Ömer Tatil Köyü arasındaki Karayolları’nın yol çalışmaları ve bir de plajların Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile oluşan sahipsizlik ortamı gibi kenti felç eden sorunlar yüzünden oldukça endişeliydik. Talimatımla bütün bu sorunları fotoğraflandırarak “Kuşadası Under Construction-Kuşadası İnşaat Halinde” diye esprili başlıkta bir rapor hazırladık ve 9 Mayıs 2017 tarihinde Aydın’a giderek, Sayın Valimize raporumuzu ilettik. Oldukça geniş

bir rapor haline gelen klasördeki sorunların önemini ve turizme verdiği zararlar tek tek, konu konu Sayın Valimize iletildi. O dönemin Aydın Valisi Sayın Ömer Faruk Koçak’a  ilçemiz adına teşekkür ediyorum. O tarihten itibaren sorunların büyük bir bölümü, hızlı bir şekilde  bitirildiyse, bitiren kurumların yanı sıra, Sayın Valimizin çabası ve duyarlılığı da çok etkili oldu.

(İnönü Bulvarı, Mezarlık Yokuşu, Şevki Hasırcı Meydanı, Orient Bazaar çalışmaları, Cuma Pazarı yol çalışmaları, Yavansu’daki asfalt yol çalışmaları, plajların sahipsiz bakımsız hali gibi konular, raporun içerisinde bulunan konuların en önemlileridir)

Yine plajlarla ilgili sorunlar, Aydın’da 4 mayıs 2017 tarihinde yapılan Turizm Platformu Genel Kurulu’nda, TÜRSAB eski başkanı Fahrettin Çiçek’inde hazır bulunduğu ortamda Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımıza aktarılmış “özellikle yapılmak istenen büfelerin ihtiyaç olmadığı, sadece o bölgede tuvalet ihtiyacı olduğu, bunun yanında temizlik, şezlong, güvenlik sorunlarının devam ettiği” belediye genel sekreterinin de bulunduğu  bu ortamda kendisine iletilmiştir. Özellikle büfe konusunda sayın Başkan duyarlı davranmış ve genel sekreterine talimat vererek, ihtiyaç olmayan yerlere büfe konulmaması önerisinde bulunmuştur. Ayrıca, Kadınlar Denizi esnafının Odamıza müraacatı üzerine, konu Büyük Şehir Belediye Başkanımıza ivedi olarak yazılı da bildirilmiştir. Ancak, aldıkları meclis kararı büfe koyulacağı yönündedir.

 

Özetle; bazı arkadaşlarımızın sandığı gibi, kasıtlı olarak görmezden gelmek gibi bir durumumuz yoktur. Tam tersi, kentin önemli sorunlarının olduğu yerde Ticaret Odası olarak biz hep varız ve asla duyarsız kalmıyoruz. Hatta onların gündemine gelmeden çok daha önce müdahale ediyor, girişimlerimizle çözüm odaklı çalışıyor ve elimizden geldiği kadar da çözüme ulaşıyoruz.

Gönül isterdi ki, icracı kent yönetimleri ile daha koordineli ve işbirliği içerisinde olalım. Eğer koordineli çalışmayı başarabilseydik bugün ilçemizde ne Çevre Yolu sorunu, ne de Salı Pazarı sorunu olurdu. Ne plajlarımız sezona başladığımız bu günlerde böyle olurdu, ne de ilerde görülecek büfe sorunu…

ESNAFIN YANINDA

31.05.2017 tarihinde liman bölgesi esnafının düzenlediği toplantıya katıldım. Bölgemize gelen gemilerin azalması, konaklayan yabancı turistteki büyük düşüş sebebi ile ilçemizde ticaret yapan arkadaşlarımızın durumunu çok iyi biliyoruz. İlk gün yapılan toplantıdaki sorular ve gelen talepler üzerine, hem bilgi aktarımı hem de belediyeden beklentilerin çözümü ile ilgili ikinci bir toplantı yapıldı. Bu toplantıya Kuşadası Belediye Başkanı Sayın Özer Kayalı, Ege Port Müdürü Sayın  Aziz Güngör ve Tura Turizm Müdürü Sayın Ali Kuluyever’i de  davet ettim. Böylece hem bilgi eksikleri giderildi, hem de belediyeden beklenen talepler bire bir ilgililere iletildi. Zor dönem geçiren çarşı esnafımızın da sorunlarına duyarlıyız ve onları çok iyi anlıyoruz. Gelen talepleri, tarafımızdan dikkate alınarak yapılması gereken ne varsa yapılıyor ve ilgili yerlere iletiliyor. Özellikle Ankara’da TOBB başkanımız sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na bu durum tarafımızdan anlatılmış ve 30 dolarlık kişi başı desteğin hükümet tarafından acilen uygulanması için görüşülmesi talep edilmiştir.

 

Yine önemli bir sorun haline gelen sigara yasaklarının uygulanması ile ilgili olarak, zaten zor durumda olan birçok üyemize, toplum sağlığı ekiplerince cezalar kesilmiştir. Sadece kafe, restoran gibi yerlerde uygulandığı düşünülen denetimler, aslında her işyeri için geçerlidir. Bu konudaki kafa karışıklığı ile ilgili, toplum sağlığı birimi ile üyelerimizi Odamızda bir araya getirdik. Çok yararlı geçen ve her iki tarafın da birbirini anlamasına neden olan toplantının olumlu dönüşleri olacaktır.

Market işi yapan esnafımızın da sorunları ile ilgili olarak, ilgili komite üyeleriyle birlikte, İlçe Tarım Müdürü ve Toplum Sağlığı Müdürlerini ziyaret ettik. Kümesteki tavuk misali denetimlerin sürekli aynı yerlere yapıldığını, ancak kaçak iş yapan ruhsatsız yerlerde ve   pazaryerlerinde de bir çok usulsüzlük  olduğunu aktararak, denetimlerin genele yayılması talebinde bulunduk.

2017 başında TOBB, Ekonomi Bakanlığı ve Odalarımız işbirliği ile hazırlanan nefes kredisi programına katıldık ve 600.000 TL yatırarak, üyelerimizin toplamda 10.000.000 TL’lik düşük faizli kredi kullanmasını sağladık. Birçok üyemizin kullandığı Nefes Kredisi, adı gibi üyelerimize nefes aldırdı.

Hukuk müşavirimiz, ayda iki kez  Çarşamba günleri öğleden sonra, Odamızda hazır bulunarak üyelerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti vermekte ve sorunlarını çözmek için yardımcı olmaktadır.

Vize konusunda ise, Odamızda doğrudan verdiğimiz hizmeti Meander Travel ile anlaşarak vermeye  devam ediyoruz . Oda üyelerimizin ihtiyacı olan belgeler ve referans yazıları yine tarafımızdan hazırlanmakta ve geri kalan işler şirket tarafından takip edilmektedir. Bugüne kadar, aileleri ile birlikte yaklaşık 3000 kişinin vize almasını sağlayarak büyük bir hizmet yapmış bulunmaktayız.

KOSGEB VE İŞKUR TEMSİLCİLİKLERİ 

Odamız da bulunan KOSGEB ve İŞKUR hizmet noktası için görevlendirdiğimiz oda personelimizle, büyük bir iş ve zaman kaybını ortadan kaldırdık. üyelerimiz ve  çalışanları bu işleri için artık Aydın’a kadar gitmek zorunda değiller. Ayrıca, her Perşembe Odamızda yer tahsis ettiğimiz İŞKUR elemanlarıyla birçok hizmet alımını kolaylaştırdık. Özellikle işçi alımlarında, devlet teşviklerinin bu kadar arttığı bir dönemde üyelerimiz, çok büyük maddi avantajlar sağladılar.

 EĞİTİMLER HİZMETLER

Yine Odamızda ücretsiz olarak düzenlediğimiz girişimcilik kursları ile, özellikle birçok kadının ve gencin iş yeri açmasına yardımcı olduk. Bu kurslara katılan herkes çok iyi bilir ki, kurs bitiminden sonra da işyerini açana kadar her türlü destek, yine Odamızdan  verilmektedir.

Yeni bir hizmet olarak; ihracat yapmak isteyen üyelerimize, iş yapacakları ülkeler ve firmalar hakkında her türlü bilgiyi almalarını sağlayarak, alacakları riski en aza indirmek için Dış Ticaret İstihbarat Birimini oluşturduk.

Üst kuruluşumuz olan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), iş dünyasının önünü açan işleri takip etmekte ve yaptırmakta, tacirin Ankara’daki sesi olmaktadır. Son 6 ayda TOBB’un hükümetten talepleri doğrultusunda; KOSGEB’den 50.000 TL faizsiz KOSGEB kredisi çıkmış, SGK ötelemeleri, yapılandırmalar, KGF gibi düzenlemeler de TOBB’un önerileriyle hayata geçmiştir.

Kısacası,  her ne kadar çok iyi anlatamasak ta, ya da anlaşılmasını sağlayamasak ta, ilçemizdeki her sorunla elimizden geldiği kadar ilgilenerek çözüme ulaşmaya çalışıyoruz.

Kanunla bizlere verilen görevler doğrultusunda yapılabilecek ne varsa yapıyor, hatta fazlası ile elimizi taşın altına koyarak yardımcı oluyoruz.

Bu yazımda anlatmaya çalıştığım, Kuşadası Ticaret Odası olarak yaptığımız işlerin sadece en önemli kısımlarıdır. Yaptığımız tüm işleri anlatmaya çalışsak sayfalar yetmez.

Kuşadası Ticaret Odası, başta yönetim kadrosu olmak üzere, tüm  personeli ile güleryüzlü ve her üyeye eşit hizmeti kendisine birinci görev edinerek, kurumsal anlayışla hizmet vermektedir.

Hayırlı ve bol kazançlı, sorunsuz bir sezon dilerim

 

Serdar AKDOĞAN

Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

   

 

DVZ KURLARI

FYAT ENDEKS

Eyll 2015 FE TFE
Aylk %1,53 %0,89
Yl Sonuna Gre %7,81 %6,21
Yllk Deiim %6,92 %7,95
Yllk Ort. De. %5,92 %7,80

Dier aylara ait bilgiler

KONGRELER

KUTO Email Grubu

Adnz
Email adresiniz

Birlik


TOBBICCRekabet KurumuGmrk liman IsletmeleriTOBB Gen GirisimcilerUMEM '10KOBITOBB EKONOM VE TEKNOLOJ NVERSTESKadn Giriimciler