DUYURULAR

Tüm sektörlere ait duyurular aylara göre listelenmektedir. Duyuruların içeriğini görmek için başlıkların üzerine tıklayınız.

NİTELİKLİ PERSONEL İHTİYACI SORUNUNUZ İÇİN UMEM BECERİ 10 PROJESİ KUŞADASI’NDA BAŞLIYOR
blank

İlçemizdeki işsizlik oranını azaltmak, iş gücü piyasasında arz-talep uyuşmazlığından kaynaklanan işsizliğe çözüm sağlamak amacıyla “Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10  Projesi” Kuşadası’nda başlatılacaktır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB-ETÜ) arasında imzalanan protokol kapsamında söz konusu proje, ilk etapta 19 ilde başlatılmış olup, gelinen noktada 81 ilde uygulanmaya devam etmektedir.

Sanayi sektöründe başarıyla uygulanan bu proje kapsamında, hizmet ve tarım sektörlerinde de faaliyet gösteren firmaların işgücü ihtiyaçlarına yönelik kurs açılabilecek, bu kurslarda yetişen ve sertifika sahibi olmaya hak kazanan kursiyerlerin çoğu da istihdam edilebilecektir.

Bu proje kapsamında, nitelikli eleman çalıştırılmasını teşvik etmek amacıyla, firmanızın ihtiyacı olan ve kurs açılmasını yararlı gördüğünüz branşlarla ilgili işgücü talepleri toplanmaktadır. Söz konusu talepler 

talepler doğrultusunda, meslek edindirme kursları açılacaktır. Kurslara katılacak kişiler, firmanızın da katılım sağlayacağı mülakatlar sonucunda belirlenecektir. Adaylar arasından seçilen kursiyerler, UMEM projesi kapsamındaki beklentileriniz dikkate alınarak düzenlenmiş eğitim programları ile seçilen eğitim kurumlarında alacakları teorik eğitimi başarıyla tamamladıkları taktirde, istihdam talepleriniz doğrultusunda staj (işbaşı) eğitimi için sizlere yönlendirilecektir. Firmanızın talebine göre eğitimler, işletmelerinizde de yapılabilecek ve bu sayede işe almayı düşündüğünüz kişiyi iş başında görme imkanını elde edebileceksiniz.

 

UMEM Beceri’10 ile Firmalar

  • İhtiyaç duyduğu mesleklerde kursların açılmasını sağlayacak,
  • Bu meslek kurslarında eğitim görenlere hiçbir mali yükümlülük altına girmeden staj imkânı sağlayacak,
  • İşe almayı düşündüğü kişiyi iş başında görme imkânı elde edecek,
  • Bu meslek kurslarında yetişen elemanları istihdam etmekle,hem nitelikli elemanlara kavuşacak hem de istihdam teşviklerinden yararlanacaktır.

Bu kapsamda firmalar;

  • Eğitim müfredatı konusunda görüş bildirebilir,
  • Mülakatlar yapılırken, meslek kursuna katılacak kişileri seçebilir,
  • Eğitimleri, firma bünyesinde verebilir,
  • Eğitimlere, ustaları ve ustabaşlarını gönderebilir,
  • Kurslar sırasında, kursiyerleri ziyaret edebilir.

 FİRMALAR İÇİN SÜREÇ:

1)    Firmalar, hangi alanda/meslekte kaç elemana ihtiyacı olduğunu, web sitesi üzerinden (www.beceri10.org.tr) veya Ek’te yer alan UMEM İşveren Taahhütnamesini doldurup Kuşadası Ticaret Odası’na teslim eder.

2)    UMEM yetkililerince yürütülecek çalışma sonucunda firmaların aradığı nitelikteki adaylar firmaya sunulur

3)    Firma bu adayları doğrudan istihdam edebilir veya ihtiyaç duyduğu alanda/meslekte mesleki eğitim kursları açılmasını sağlar

4)   Mesleki eğitim kursları, firmanın kendi bünyesinde, mühendis/tekniker/teknisyen veya uzman personeli tarafından verilebilir veya Türkiye’de çapındaki tüm meslek liselerinde açılabilir

5)   Firmalar, bu kurslardan başarılı olarak mezun olanlara, hiçbir mali yükümlülük altına girmeden staj imkânı sağlar

6)   Stajı başarı ile bitiren kursiyerlerin en az % 50’sini istihdam ederek hem nitelikli elemanlara kavuşur hem de istihdam teşviklerinden yararlanır

 FİRMALARA İSTİHDAM TEŞVİKLERİ:

UMEM Beceri’10 Projesinde Sağlanan İstihdam Teşvikleri

İstihdam Edilecek Kursiyerin Yaşı

İstihdam Edilecek Kursiyer

Erkek

Kadın

29 yaşına kadar

42 aya kadar

42 aya kadar

29 yaşından büyük

30 aya kadar

42 aya kadar

 

KURSİYERLERE;

Proje kapsamında açılan kurslara katılan kursiyerlere, İŞKUR tarafından teorik eğitim ve işbaşı eğitimi süresince ise günlük 25 TL ödenecek ve “İş Kazası ve Meslek Hastalığı Sigortası” ile “Genel Sağlık Sigortası” yaptırılacaktır.

 Projede NASIL yer alabilirim?

Projeye iki şekilde başvuru alınmaktadır.

1.     Proje web siteleri üzerinden “Nitelikli Çalışan Arıyorum” sekmesinden(Bknz. http://bbs.beceri.org.tr/BBS/welcome.do)

2.     Kuşadası Ticaret Odası Genel Sekreterliğine direkt başvuru ile (

 

Detaylı bilgi için: KUŞADASI TİCARET ODASI – 0 256 612 57 63 / Dahili:14 (Burhan Sezer)

 

EK:     UMEM İşveren Taahhütnamesi

                UMEM Beceri 10 Genelgesi

                UMEM Protokol