DUYURULAR

Tüm sektörlere ait duyurular aylara göre listelenmektedir. Duyuruların içeriğini görmek için başlıkların üzerine tıklayınız.

KUŞADASI TİCARET ODASI - HALK EĞİTİM MERKEZİ İŞBİRLİĞİ İLE TEHLİKELİ VE ÇOK TEHLİKELİ İŞLERDE ÇALIŞANLARA YÖNELİK MESLEKİ EĞİTİMLER BAŞLIYOR
blank

 

16 Aralık 2010 tarihli ve 27787 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Yapı Müteahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmeliğin11. maddesinde ‘’İnşaat ve tesisat işlerinde yetki belgeli usta çalıştırılması zorunludur’’ ifadesi yer almakta olup; 01/01/2012 tarihinden sonra belgesiz kişilerin çalışması yasaklanmıştır. Bu konu yönetmelikte geçiş süreci belirlenmiş olup yönetmelik yayım tarihinden önce meslekte çalıştığını belgeleyenler açılacak kurslara müracaatta bulunabileceklerdir. Kursları başarıyla tamamlayanlara verilecek yetki belgesi bu kişilerin inşaatlarda çalışabilmesine olanak sağlayacaktır. Ayrıca kurs sonunda alınan belgeler geçici olmayıp süresiz geçerli sayılacaktır.

6331 sayılı İş Sağlığı Ve Güvenliği Kanununun 17/3 maddesi gereğince; "Mesleki eğitim alma zorunluluğu bulunan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta

yer alan işlerde, yapacağı işle ilgili mesleki eğitim aldığını belgeleyemeyenler çalıştırılamaz."hükmü bulunmaktadır.

6331 sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanununun 26/ğ maddesi gereğince; "17 nci maddesinin bir ila yedinci fıkralarında belirtilen yükümlülükleri yerine getirmeyen işverene her bir çalışan için bin Türk Lirası" cezai hükmü bulunmaktadır.

6331 sayılı İş sağlığı ve güvenliği kanununun 38. maddesi gereği çalışanların mesleki eğitim belgesi alma zorunluluğu 01.01.2013 tarihinde yürürlülük kazanmakta olup bu tarihten sonraki denetimlerde bin Türk Lirası para cezasının yanında farklı cezalarla da karşılaşabilirsiniz.

Bu kapsamda, Kuşadası Ticaret Odası, Halk Eğitim Merkezi ve MEB Özel Yıldız Hizmet İçi Eğitim Merkezi (ÜLKEM Vakfı) işbirliğinde Tehlikeli ve Çok Tehlikeli İşlerde çalışanlara yönelik Sertifikalı Mesleki Eğitimler yapılacaktır.

 

KİMLER  MÜRACAAT EDEBİLİR

1)  İnşaat Sektöründe çalışanlar.

2)  Kalfalık Ustalık Belgesi Olmayanlar.(Belgesi Olanlar Katılmayacaktır.)

3)  Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Kurumlardan En Az 40 Saat Eğitim Almayanlar (Belediye ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden Alınan Ek-3 Belgesi olanlar eğitimlere katılacaktır.)

 Eğitimler 40 saat olup, kişi başı 130 TL’dir.

Eğitim Bedelinin Yatırılacağı Hesap Numarası:

ING Bank Kuşadası Şubesi Cenan YILDIZ İBAN: TR90 0009 9009 0342 5700 1000 03 

Başvurmak isteyenlerin, Kuşadası Ticaret Odası’ndan alacakları başvuru formunu doldurup, makbuz ve kimlik fotokopileri ile Kuşadası Ticaret Odası’na başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Eğitimlerin tarihi ve yeri, başvuranlara ayrıca duyurulacaktır.

İlgililere önemle duyurulur.