DUYURULAR

Tüm sektörlere ait duyurular aylara göre listelenmektedir. Duyuruların içeriğini görmek için başlıkların üzerine tıklayınız.

UYARI
blank
 

İlçemizde, pazarlarda satışı yapılan ürünlerin organik ürün adı altında satılabilmesi için 5262 sayılı organik tarım kanununa göre organik ürün logosu ve organik ürün sertifikası olması gerekmektedir.


Organik olmayan ürünlerin organik ürün veya girdi adı altında satılması durumunda ürünü satan kişiye 10.000 TL idari para cezası uygulanmaktadır.


Ürün satışını yapan kişilerin zor durumda kalmamaları için ürünlerin üzerinde organik ürün logosu veya satışı yapılan ürünlerin organik ürün sertifikası olması gerekmektedir.


Semt pazarlarında hizmet veren kişilerin ambalajında (kasa,sepet vb) organik ürün logosu ve organik ürün sertifikası olmayan ürünleri satarken cezai sorumluluk altına girmemek için vatandaşı yanlış bilgilendirecek etiket ve anonsların kullanılmaması gerekmektedir.


Organik Tarım Ürünü Nedir?


*Organik Tarım yöntemleri ve organik tarım yönetmeliğine uygun olarak üretilmiştir.

*Organik Ürünün kalitesi yetkili kontrol ve sertifikasyon kuruluşunca garanti altına alınmıştır.”Organik Ürün Sertifikası” ve “Organik ürün logosu” vardır.

*Herhangi bir kimyasal kalıntı (pestisit) içermez.

*Güvenli,sağlıklı, doğal lezzete ve normal dayanıklılığa sahip, kaliteli üründür.