DUYURULAR

Tüm sektörlere ait duyurular aylara göre listelenmektedir. Duyuruların içeriğini görmek için başlıkların üzerine tıklayınız.

LİBYA İLE İMZALANMIŞ OLAN VİZE MUAFİYETİ ANLAŞMASI
blank

İlgide kayıtlı yazıda Libya ile vizelerin karşılıklı kaldırılmasını öngören Mutabakat Zaptının 25 Kasım 2009 tarihinde Trablus'ta imzalandığı ve sözkonusu vize muafiyetinin Kurban Bayramının birinci gününe denk gelen 27 Kasım 2009 tarihinden itibaren uygulamaya konduğu belirtilmiştir.

Libya'nın Ankara Büyükelçiliği'nin kendi iç hukukları bakımından gerekli onay işlemlerinin tamamlanarak söz konusu vize muafiyetinin 19 Aralık 2009 tarihinde yürürlüğe girdiğini Bakanlığımıza bildirdiği ifade edilmektedir.Bu kapsamda; söz konusu düzenleme ile  Türk ve Libya vatandaşları vizeden muaf olarak her altı ay içinde 90 günü aşmayacak bir süreyle diğerinin ülkesinde kalabilecek veya transit geçiş yapabileceklerdir.İkamet süresi 90 günü aşacak kişilerin ise ilgili ülkenin makamlarına başvurmaları gerekmektedir.

Vize muafiyet aüresinden kamyon ve otobüs sürücüleri ve yardımcıları,sivil uçak ile gemi mürettebatı gibi uluslararası yolcu ve mal nakliyesi yapan Akit tarafların vatandaşları da yararlanabileceklerdir.